Termodynamika

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Část fyziky, která se zabývá teplem a jeho přeměnou v jiné formy energie. Vznikala v 19. stol. při hledání účinnosti tepelných strojů (zařízení pro přeměnu tepla v práci). Teplo Q1 o teplotě T1 pohlcené strojem je částečně odevzdáno v množství Q2 při nižší teplotě T2. Rozdíl Q1Q2 vykoná práci.

Podle první věty termodynamiky je energie zachována: odevzdané teplo a vykonaná práce se rovnají dodanému teplu. Hodnota Q2 nemůže být libovolně malá (aby získaná práce byla co největší). Její minimální možná hodnota závisí na poměru obou teplot a je omezena vztahem Q2 ³ (T2/T1)Q1. Tepelný stroj může tedy maximálně přeměnit v práci (1– T2/T1)-tou část dodaného tepla. Tento poznatek – druhá věta termodynamiky – byl v 19. stol. vyjádřen a zobecněn pomocí pojmu entropie ( neuspořádanosti). Entropie (celku) nemůže nikdy klesat. Její pokles v jedné části celku musí být nahrazen (nejméně) stejným vzrůstem v jiných částech celku.

Obě věty termodynamiky se uplatňují například v přenosu záření z jádra hvězdy k jejímu povrchu: celkový zářivý tok (zářivost) zůstává zachován, ale entropie záření při přenosu roste: rentgenové fotony z jádra se přenosem rozmělní na světelné fotony na povrchu hvězdy. Obdoba obou termodynamických vět je ve fyzice černých děr.

Podle třetí věty termodynamické (nazývané též Nernstův teorém) je nemožné ochladit látku na absolutní nulu.


Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje