Rudá skvrna

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(Velká rudá skvrna)

Obrovský oválný vír v Jupiterově atmosféře. Nachází na jižní polokouli, 22o pod rovníkem. Je systematicky sledována od 19. stol., ale zmínky o ní pocházejí už ze 17. stol.

Rudá skvrna je — podle smyslu rotace — obdobou tlakové výše (anticyklony) v zemské atmosféře, jenže v mnohem větším měřítku prostorovém a časovém. Od severu k jihu měří 15 000 km (tedy víc než celá Země). Rychlosti ve skvrně dosahují 100 m s—1. Ve směru východ-západ se délka skvrny mění od 24 000 km do 50 000 km. Také její zbarvení se s časem mění, od bledě růžové k cihlově červené. Její barva patrně souvisí s přeměnou fosgenu na červený fosfor. Spolehlivé vysvětlení Rudé skvrny dosud neexistuje. Podle jedné domněnky je Rudá skvrna způsobena obrovským ledovcem z amoniaku, který pluje v moři molekulového vodíku. Vyčnívá vysoko nad hladinu do Jupiterovy atmosféry a narušuje její cirkulaci.

Rudá skvrna se otáčí proti směru hodinových ručiček, a to přibližně jednou za týden. Mění s časem svoji polohu. S periodou 90 dnů osciluje kolem střední jovigrafické šířky, a to 2 000 km na obě strany. Také se pozvolna posouvá sem a tam v jovigrafické délce. Během dvacátého století vykonala tři plné oscilace kolem Jupitera — tam ( ve směru jeho rotace, tj.od východu k západu) a zpět (proti směru rotace, tj od západu na východ. Časové změny zabarvení jsou patrně způsobeny změnami koncentrace fosfinu (PH3).

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje