Phobos

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Větší z obou Marsových měsíců. Jeho dráha je pouhých 6000 km nad povrchem planety. Ze všech měsíců sluneční soustavy je nejblíže ke své planetě. Oběhne Mars 3× za den ve stejném smyslu, jak se Mars otáčí. Předbíhá tedy Marsovu rotaci, takže za jeden den vyjde 2× na západě a zapadne 2× na východě. Zatmění Ph. (tj. jeho průchod Marsovým stínem) je velmi častou událostí. Za jeden Marsův rok, což je 687 dnů zemských a 670 dnů marsovských, nastane celkem 1330 zatmění Phobose, přičemž jedno zatmění může trvat až 50 min.

Phobos má tvar protáhlé brambory o rozměrech 27 × 21,6 × 18,8 km. Obíhá v rovině Marsova rovníku tak, že k němu stále směřuje svou dlouhou osou. Protože obíhá pod synchronní drahou, přílivy brzdí jeho oběžnou rychlost natolik, že se pozvolna přibližuje k Marsu. V současnosti se jeho dráha sníží o 1,8 m za sto roků. Asi za 30 mil. let se přiblíží natolik, že buď bude roztrhán slapovými silami Marsu a vznikne z něho prstenec, nebo dopadne na povrch Marsu a vytvoří impaktní kráter. Nebyl by to prvý případ, neboť na Marsově povrchu jsou některé krátery eliptické, vyhloubené dopadem blízkých Marsových měsíčků.

Phobos je pravděpodobně složen ze stejného uhlíkového materiálu jako C-planetky. Protože jeho hustota je menší, než mají uhlíkaté chondrity, musí být tvořen směsí uhlíkových chondritů a ledu. Sovětská sonda Phobos 2 zjistila slabý, ale trvalý výron plynů, pravděpodobně vodní páry.

Povrch

Povrch je pokryt mnoha krátery, které jsou zčásti pokryty vrstvou regolitu. Největší krátery Stickney a Hall mají v průměru 10 km a 6 km (podle pravidel IAU jsou zdejší krátery pojmenovány podle vědců, kteří přispěli k jeho poznání - Hall je objevitel a Stickney bylo rodné příjmení jeho ženy).Vyhloubení impaktního kráteru Stickney bylo provázeno vyrytím řady rovnoběžných rýh, které jsou až 10 km dlouhé a většinou méně než 20 m hluboké a 200 m široké. Největší rýhy mají hloubku 100 m a šířku 800 m.

Vzhledem k velkým rozdílům ve složení Marsu a Phobos nemohla obě tělesa vzniknout současně z téhož materiálu. Má se za to, že Phobos i Deimos vznikly v pásu planetek, z něhož byly dodatečně srážkou nebo působením Jupitera vyhozeny. Není však dosud objasněno, jak došlo k jejich zachycení Marsem.

Porovnání se Zemí (Země = 1):

hmotnost: 1,6 × 10--9

hustota: 0,34

tíže: 0,0007

oběžná doba: 0,319 (zemského dne)

perioda rotace: 0,319 (zemského dne)

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje