Pepř

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Pepř je koření nejběžněji používané v české kuchyni na dochucení normálních i pikantních jídel. Jaké jsou druhy pepře a jaké existují pepřové směsi.

Obsah

Charakteristika

Pepř

Černý pepř je nejznámější a nejčastěji používané koření. Pepř se pěstuje na plantážích. Je to rostlina, která dosahuje výšky až 4 m. Sklízejí se nezralé zelené bobule, které se prodávají buď jako zelený pepř, nebo se suší. Zrnka černého pepře jsou nezralé sušené neloupané bobule o průměru asi 5 mm tropického keře Piper Album, mají hnědočernou barvu, svraštělý povrch, ostrou palčivou chuť a vůni. Je vhodný na kořenění téměř všech pokrmů. Jemnější pepř bílý, nepálivý, zralé plody téhož tropického keře (Piper Album), které se ještě upravují. Má světlehnědou barvu a méně ostrou chuť než pepř černý. Dále ještě pepř cayenský, podobný světle červené paprice, s velmi ostrou chutí. Vyrábí se z odrůd menších žlutých a červených papriček, palčivé chuti.

Černý a bílý pepř mají dráždivý účinek, proto ho používáme v malém množství. Nadměrné a soustavné dávky pepře nám mohou poškodit játra a ledviny.

Původ je cizí.

Druhy pepře

Duhy pepřových směsí

Cayenský pepř česnekový

Citronový pepř

Pepř zelený ve slanokyselém nálevu

Využití v kuchyni

Pepř se nejvíce používá do polévek, omáček, marinád, rosolů. Také na nakládání zeleniny a hub, do uzenin, sekaných a paštik.


Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]