Česnek

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Česnek patří stejně jako cibule k zeleninám pochutinovým, protože jím ochucujeme a kořeníme nejrůznější druhy pokrmů a je velmi zdravý.

Obsah

Charakteristika

Česneková cibule se skládá z drobných cibulek - stroužků, z nichž každý je pokryt bílou až narůžovělou slupkou. Pronikavou chuť a vůni dodávají česneku silice. Česnek uchováváme svázaný do věnce, ostříháme mu jen kořínky. Nikdy ho nesmíme dlouho smažit na tuku, připálil by se a nebyl by chutný. Česnek přidáváme do hotových pokrmů až ke konci, aby se nevařil, tím neztratí na výživné hodnotě, ani na vůni a chuti. Pach z úst po požití česneku částečně odstraníme vypitím několika doušků mléka.

Česnek - bylina

Česnek kuchyňský

Česnek kuchyňský (Allium sativum) - Římský spisovatel Plinius uvádí, že ve starém Egyptě se přísahalo za vzývání cibule a česneku. Česnek byl svatou rostlinou a pro některé lidi jí i zůstal. Je to jedna z nejzdravějších bylin. Stroužky česneku, lze vymazávat zapékací mísy, v nichž se servíruje salát. Nakrájené stroužky česneku na jemné plátky nebo prolisované ve speciálním lisu na česnek se přidává do jídla. Čerstvý a naložený do oleje (česnekový olej) si česnek udrží své optimální účinky, které se při vaření nebo pečení částečně ztrácejí. Po konzumaci čerstvého česneku po něm velmi silně páchne dech a při pravidelné konzumaci člověk tuto vůni vylučuje i pocením. Výluhem z česneku se může ničit obilná sněť na rostlinách.

Česnek

Česnek je odedávna zelenina s léčivým účinkem a osiluje celý organizmus. Doporučuje se při zažívacích potížích, proti arterioskleróze, vysokém tlaku i proti zánětlivým procesům, při srdečních a cévních nemocech. Ten, kdo měl srdeční infarkt, může zamezit jeho opakování pravidelným užíváním česneku. Česnek snižuje obsah cholesterolu v krvi a zlepšuje prokrvení tkání a cév. Česnek pročišťuje, ničí červy a při zevním použití na kůži zbavuje akné. Tato rostlina obsahuje mnoho vitamínů, zastavuje záněty a ničí plísně, může také zpomalit proces stárnutí.

Druhy česneku

Využití v kuchyni

Česnek roztíráme se solí a plníme do menších lahviček nebo očištěné stroužky zalijeme slaným roztokem a láhve zavážeme. Do pokrmů přidáváme česnek nejlépe rozetřený se solí nebo jemně usekaný.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]