Meridiánový kruh

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

(poledníkový k.). Pasážník otočný kolem osy orientované ve směru východ-západ. Jeho optická osa se tedy pohybuje v rovině místního poledníku (meridiánu). Dalekohled je spojen s přesně děleným kruhem, na němž se odečítá výška pozorované hvězdy. Přesnost odečtení je až 0,1'. K odečítání na děleném kruhu slouží několik mikroskopů v různých polohách na kruhu, aby se vyloučily možné chyby vzniklé nepřesností dělení a výstředností kruhu. Nulová poloha kruhu se určuje rtuťovým horizontem,jehož pomocí lze přesně určit svislou polohu dalekohledu (zenit).

meridiánový kruh slouží k určování přesné polohy hvězd. Změřená zenitová vzdálenost hvězdy a zeměpisná šířka meridiánový kruh dávají deklinaci hvězdy. Šířku lze zjistit pomocí cirkumpolárních hvězd, a to tak, že měříme jejich výšku při horní kulminaci hH adolní kulminaci hD. Jejich aritmetický průměr (hH + hD)/2 je výška pólu, a ta je rovná zeměpisné šířce.

Pomocí Meridiánový kruh lze měřit i rektascenzi (hodinový úhel) hvězd. Přístroj je vybaven zařízením k přesnému určení okamžiku průchodu poledníkem. Časové rozdíly průchodů hvězd jsou rozdíly jejich rektascenzí. Přímá pozorování Slunce dovolují určit polohu jarního bodu, který je počátkem odečítání rektascenzí.

Obsah

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje