Fitness

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Pojem Fitness se u nás používá ve spojitosti se cvičením a činnostmi, které prospívají zdraví. Cílem je být fit, být zdravý.

Ve fitness centrech se můžeme setkat s mnoha druhy cvičení. Následující přehled se snaží objasnit, co které cvičení charakterizuje.

Obsah

Aerobik

Skupinové kondiční cvičení s hudbou, kde se začíná s choreografií a na konci se posiluje. Jsou možné různé variace aerobiku například na stepech, kde se více tvarují stehna a hýždě. Dance aerobik je zaměřen (jak již sám název napovídá) více na taneční pohybová cvičení.

Aqua aerobik

Je to aerobní cvičení ve vodě, kde stojíte a voda vám sahá asi do půlky hrudníku. Na břehu předcvičuje cvičitelka podle hudby. Je to vhodné cvičení hlavně pro lidi s nadváhou, voda má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu bez otřesů a tím chrání naše klouby a nedochází k přetížení svalů. Při odporu vody je cvičení ztíženější.

BodyStyling

Je skupinové cvičení při hudbě, kde je nejprve rozehřátí aerobikovou sestavou, která je jednoduchá a poté se zpevňuje a tvaruje postava s pomocí činek, gumiček a tyčí. Je to cvičení s vlastní vahou. Výborná kombinace pro snižování váhy a udržování pevné postavy.

Bosu

Je měkký půlmíč o průměru 65 centimetrů. Dají se využít na cvičení obě strany. Je ideální pomůckou pro zdravé hubnutí, zpevnění, vytrvalosti a celkové kondice. Při cvičení a posilování za pomoci hudby se cvičí různé nenáročné krokové sestavy na posilování břišních, zádových a hýžďových svalů. Zlepšuje se také udržení rovnováhy.

EMP

EMP (European Muscle Power – užijete si pohyb) je posilovací cvičení s hudbou, patří do skupiny jako třeba bodystyling nebo P-class se zaměřením na posilování ochablých svalů. Cviky jsou efektivní a jsou vybírány a řazeny podle určitých pravidel, které řídí instruktor.

Flexi-Bar

Cvičení s pružnou tyčí, kde pracují proti kmitání Flexi-baru hluboké svaly zádové, veškeré břišní svalstvo a také svaly pánevního dna. Velice důležité při cvičení s Flexi-barem je udržet správný postoj a koncentraci.

Flowin

Tento tréninkový systém pochází ze Švédska. Cvičení je založeno na přirozených a plynulých pohybech bez doskoků a zatížení kloubů. Cvičí se na podložce, kde se využívá jako zátěž pouze vlastní tělo. Při cvičení na podložce plynule kloužete, tření účinnost cvičení ještě zvyšuje. Je důraz na stabilizační systém, tj. střed těla - core. Cvičením se dostanete ke správnému držení těla a je také prevencí bolestí zad. Vhodné i pro začátečníky.

Gravity

Nové cvičení na přístroji GTS je vždy s trenérem. Díky možnosti nastavení sklonu desky a využití systému kladek a nakloněné roviny je cvičení vhodné pro začátečníky i pokročilé, kteří se rozhodli pro zpevnění postavy nebo zeštíhlení. Díky nakloněné rovině zapojujeme hned několik svalových skupin najednou, čímž dosáhneme kompletního procvičení celého těla. Výhodou je, že se cvičí v malé skupince a tudíž trenér může všechny kontrolovat a nevýhodou je vyšší cena za lekci.

H.E.A.T.

Je to aerobní cvičení (chůze) na speciálním stroji při hudbě, kde instruktor udává tempo. Dá se zde regulovat rychlost pohybu pásu podle toho jak šlapete. Přes boty jsou cítít drobné válečky, které jsou umístěné pod pásem. Toto cvičení je vhodné při redukci váhy.

Insanity

Výborný cvičební plán, s nímž budete mít skvělou kondici a vytvarované tělo. Je to klasický intervalový trénink s tím rozdílem, že „jedete tepovku“ - 3 minuty a poté máte 30 sekund na regeneraci. Ne naopak. Každý trénink je pro vás výzva. Určitě je lepší mít již nějaké zkušnosti se cvičením.

Jóga

Cílem jógy je harmonie těla i ducha. Cvičení je plynulé a důležité je zde i plynulé dýchání. Pozice jsou vybírány velmi dobře a precizně a instruktor dodržuje jejich skladbu. Toto cvičení pomáhá se soustředit sám na sebe. Je vhodné i pro těhotné ženy.

Kruhový trénink

Tento trénink má silově vytrvalostní charakter, během kterého provádíte jednotlivé cviky za sebou na deseti stanovištích. Zvyšuje vytrvalost, zpevňuje svalstvo, zlepšuje koordinaci pohybů a také pomáhá shodit nadbytečné kilogramy. Jeden cvik se provádí po dobu 30 vteřin a tempo si každý volí sám, proto je tento trénink vhodný i pro začátečníky. Cvičí se pomůckami (činky, overball, gumové pásy, balanční pomůcky).

Pilates

Je výborné cvičení na udržování postavy, cvičíte bosi a bez hudby. Zpevňují se zádové, břišní a hýžďové svaly, rozvíjí se rovnováha, koordinace a dýchání a hlavně se zlepšuje celkové držení těla. Pohyby jsou plynulé a důležité je soustředění se na prováděný cvik.

Piloxing

Je nové cvičení, které spojuje dva zdánlivě nespojitelné sporty – pilates a box. Je to kombinace výbušnosti a ladnosti. Piloxing působí jako aerobní a silový trénink zároveň.

PowerJóga

Využívá prvků a pozic klasické jógy, ale je dynamičtější. Zvyšuje sílu a zachovává přirozenou hybnost kloubů.

Spiderap

Zátěžové cvičení se speciálně zkonstruovaným opaskem, který je upevněn na těle. Vedou z něj čtyři pružná lana s koncovými úchyty pro ruce i nohy, které jsou neustále namáhány a kladou vám odpor. Sílu odporu můžete regulovat utažením či naopak povolením lan na končetinách. Toto cvičení je vhodné i pro začátečníky.

Spinning

Je skupinové aerobní a vytrvalostní cvičení na spinningovém kole, jede se na hudbou podle lektora, který udává tempo styl tratě buď v sedle nebo ze sedla, zátěž si každý volí sám podle svých schopností. Důležité je vždy správné dýchání - nádech nosem a výdech pusou.

Tabata

Je kardiovaskulární trénink, který velmi rychle zlepšuje vaši výkonnost. Provádí se 20 sekund naplno cvik, potom je 10 sekund pauza. Toto celé se opakuje 8krát. Můžete si zařadit cviky na celé tělo. Toto cvičení je vhodné pro pokročilejší cvičence. Opět je důležité na začátku cvičení zahřátí svalů a na konci protažení.

Tae-bo

Je cvičení kondičně velmi náročné s vysokou frekvencí úderů paží a kopů nohou. Zpevňují se hluboko uložené svaly, svaly hýždí a svaly podporující správné držení těla. Zvyšuje se celková fyzická kondice.

TRX

Nový druh cvičení na závěsném systému TRX, které využívá váhu vlastního těla. Tento funkční trénink je systém pro tvarování těla, rozvoj síly, svalové hmoty, flexibility a rovnováhy. TRX je složeno ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky a madel pro ruce či pro nohy. Závěsný systém posiluje všechny svalové partie. Je vhodné mít již nějaké zkušenosti se cvičením.

Zumba

V sobě spojuje prvky aerobního cvičení a latinsko-amerických tanců. Motivující hudba, která je nedílnou součástí. Hodina je kombinována rychlými a pomalými rytmy, které posilují a tvarují postavu.


Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]