Chuquicamata

Amper 2024

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Bývalé hornické městečko a nyní největší důl na těžbu mědi a molybdenu na světě se nachází v severní části Chile. Důl Chuquicamata je vlastněn firmou Codelco Norte. Codelco je zkratka Corporación Nacional del Cobre (Cobre je španělsky měď).

Obsah

Jak se dostat do dolu

Společnost Codelco nabízí ZDARMA prohlídky dolu Chuquicamata. Za tím účelem zřídila Visitor Centre, které se nachází ve městě Calama hned vedle křižovatky ulic X a X. Nejsnadněji se tam dostanete z centra Calamy s Taxi colectivos (cena 3000 CLP, pokud pojedete v autě sami).

Je nanejvýš vhodné dopředu poslat email nebo zatelefonovat, aby vás vedli v patrnosti a napsali vám, zda se ve vámi požadovaný den prohlídka koná. Případně do návštěvnického centra můžete zajít osobně. Komunikačním jazykem je angličtina nebo španělština. Dříve se prohlídky pořádaly každý den (7 dní v týdnu), ale poslední dobou je to jen v (některé) pracovní dny. Visitor Centre se otevírá v 9:00 ráno. Autobus vyjíždí sice ve 14:30, ale v centru nás nabádali, abychom přišli nejpozději ve 14:15 hod. Doporučení: přijďte nejdéle ve 14:00, nahlašte se u recepčního pultu a shlédněte krátký o společnosti Codelco.

Upozornění: V některých starších cestovních průvodcích se píše, že je lepší jet na exkurzi do dolu s nějakou cestovkou z městečka San Pedro. To již dávno neplatí. Musíte přímo do Visitor Centre.

Kontakty

Chuquicamata

V dole platí přísné bezpečnostní předpisy. V autobuse budete muset sedět po dobu jízdy připoutaní a pokud budete vystupovat na území dolu, povinností je nosit pracovní helmu. Dopraví vás pouze na okraj dolu (hlavní jámy) k vyhlídkové terase. Z té je dobrý rozhled, je vidět zvláště do dna jámy (hloubka 1 km, šířka 3 km). Vedle terasy jsou haldy suti, kde si budete moci nasbírat nějaké "kamínky". Matně si vzpomínám, že nás tam nechali cca 20-25 minut. Pak nás odvezli zpět do návštěvnického centra. Dříve bylo možné se fotit u obrovských nákladních aut, to už bohužel nelze. Proto mějte za jízdy autobusem připravený fotoaparát, abyste auto stačili vyfotit. Těchto obrovských sklápěčů jezdí v dole celkem 100.

Historie

Měď se tu začala těžit již na počástku 20. století. Postupně tu vyrostlo městečko i s divadlem, bankami, obchody, školami atd. Nové bezpečnostní předpisy však dovolují obytné budovy nejblíže 10 km od dolu, proto bylo rozhodnuto obyvatele přestěhovat do nedalekého města Calama, kde bydlí většina zaměstnanců dolu. Poslední obyvatel opustil městečko Chuquicamata v roce 2008. Od té doby je Chuquicamata jen důl s nezbytným areálem technických budov, kde pracuje celkem 20 000 lidí na tři směny.


Odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje