Chile

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Chile je naprosto odlišná země narozdíl od zbytku Jižní Ameriky. Lidé jsou vřelejší než jinde na tomto kontinentě. Pomohou vám kdykoliv vám to na očích uvidí. Rozdíl právě pocítíte např. když přejedete do sousední Argentiny (kde jsou lidé jako u nás v České republice) nebo v Bolívii (kde jsou lidé vůči cizincům uzavřenější).

Obsah

Měna

Doporučený přepočet pro rychlou orientaci: 1000 Chilských pesos (CLP) = 40 českých korun (CZK)

Doprava

Meziměstská doprava

Městská a příměstská doprava

Jak se dopravovat v Chile

Nejpoužívanějším prostředkem jsou autobusy. Protože veškerá veřejná autobusová doprava je soukromá, jezdí se jen tam, kde je potencionální byznys. Potřebujete-li se dostat na nějaké místo mimo běžné trasy (může to být např. nějaký národní park pod oficiální správou CONAF), nezbyde vám nic jiného než si půjčit auto nebo se tam dostopovat (podle frekvence provozu).

Meziměstské autobusy mají jednoho až dva řidiče a průvodčího. Ten se stará o uložení zavazadel při nástupu a výstupu, a v autobuse vám zkontroluje jízdenku (až během jízdy). Za jízdy občas projde mezi cestujícími a spočítá je, někdy i třikrát mezi zastávkami. Standardem je záchod, kteří Chilané běžně využívají. Na autobusových terminálech jsou záchody placené.

Chcete-li ušetřit, využijte k dopravě na delší vzdálenosti autobusy jedoucí přes noc. Postačí standardní sedadla Semi Cama (polo postel). Lepší variantou jsou Salon Cama nebo Premium Cama, však rozdíl v sedačkách nestojí za zvýšenou cenu.

Silnice

Hlavní silnice jsou asfaltové. Podstatná část vedlejších silnic je šotolinová. Proto téměř polovina osobních vozidel v Chile je terénních. Auto je v Chile vzhledem k životní úrovni obyvatel jakýmsi standardem.

Turistické cíle

Odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/Chile
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje