Zázvor

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Zázvor má charakteristickou vůni a štiplavou až nahořklou chuť. Můžeme ho koupit čerstvý, mletý, kandovaný, naložený nebo jako sirup a je také výborný jako čaj.

Obsah

Charakteristika

Zázvor pravý (Zingiber officinale) - přirozeně roste v jihovýchodní Asii a v současné době se pěstuje také v dalších teplých oblastech. Zázvor je z plazivých oddenků 1,5 m vysoké rostliny. Oddenek produkuje hlízovité výhonky, na kterých zároveň vzniká nový výhonek. Po jejím odumření se oddenek sklízí, nejlepší zázvor je především z nového nárůstu. Nádherně vonící olej se zpracovává do parfémů. V čínském léčitelství má zázvor důležité místo.

Zázvor

Homeopaticky se zázvor předepisuje při astmatické bronchitidě. Ze sušených kořenů se získává základ pro kapsle proti cestovní horečce a nevolnosti. Dají se jím léčit dokonce i žaludeční vředy, ovšem pouze pod lékařským dohledem, protože je možný opačný efekt.

Původ je cizí.

Druhy zázvoru

Využití v kuchyni

Zázvor je výborný prostředek na povzbuzení chuti k jídlu a na zlepšení žaludečních problémů. Zázvor dá teplou, pikantní a sladkou chuť orientálním pokrmům a konzumuje se také na kouscích sýra.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]