Wikina:Vznik

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Encyklopedie Wikina byla spuštěna již v polovině srpna 2010.

 
Svými slovy líčí zrození encyklopedie sám zakladatel:

Proč vznikla nová encyklopedie

Před časem jsem začal přispívat do české Wikipedie. Jako tvůrce textů jsem se zcela neztotožnil s jejími cíli, resp. s chováním správců, neboť doba se vyvíjí, ale Wikipedie zkostnatěla. Konkrétních důvodů byla celá řada a zde je nechci rozvádět do podrobností. Některé připomínky najdete v mém profilu na Wikipedii zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:LiborX

V anglické Wikipedii je přístup správců mírně odlišný (připadá mi výrazně lepší, hlavně lidský), ale protože jsem Čech, tak jsem chtěl někde publikovat v češtině. Po různém zkoušení jsem jako východisko našel postavení vlastní encyklopedie, založené na autorském obsahu sestaveném různými odborníky a erudovanými lidmi.

Encyklopedie Wikina

A tak jsem založil novou českou alternativní "wikipedii", kterou jsem nazval lidově Wikina, aby se to dobře pamatovalo.

Na čem Wikina běží

Inspirován Wikipedií jsem zvolil tentýž software - redakční systém MediaWiki. Je to open source systém na bázi PHP, běžící na Linuxovém serveru.

Protože jsem do té doby neměl žádné předchozí zkušenosti s takovým softwarem a potřeboval jsem si různé věci někde příležitostně testovat, koupil jsem doménu seoWIKI, což dosud je takové moje "malé" pískoviště.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]