Vířivky

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Správný odborný název pro vířivku je hydromasážní bazén. Dnes však toto označení pro vířivky téměř nikdo nepoužívá.

Obsah

Výhody a nevýhody pořízení vířivky

Klady

Zápory

Cena vířivek

Je to obdobné jako pořízení auta: všechna auta mají čtyři kola, je jen na vás, jak často chcete jezdit do servisu. Vlastníte-li Audi nebo BMW, asi si nebudete kupovat vířivku do 100 tisíc Kč. Obvyklá cena menších kvalitních vířivek (tj. pro 3 až 4 osoby) se pohybuje mezi 200 až 300 tisíci korunami.

Hlavní kritéria pro výběr vířivky

Velikost

Základním parametrem je počet osob, které se do vířivky vejdou.

Výrobce

Je nanejvýš vhodné se zajímat o původ vířivky. Lépe řečeno, kdo vířivky vyrábí, tj. o konkrétního výrobce. Je na vířivce nicneříkající nálepka "Made in EU", nebo "Made in China"? Podle značky výrobce lze dohledat reference a zkušenosti uživatelů.

Kvalita základu

Je vyroben z vodovzdorné překližky (vířivka nemůže být zapuštěna do terénu, být trvale venku nebo ve vlhkém prostředí) nebo je z laminátu či jiného pevného plastu? Má-li pevný základ, může stát na volné ploše a nepotřebuje pevné základy (tj. ušetříte za stavební práce).

Skořepina

Existují dva typy konstrukcí. Samonosná skořepina nepotřebuje vnitřní pěnovou výplň. Typická tloušťka laminátu samonosných robustních skořepin se pohybuje okolo 10 mm. Tenčí skořepiny jsou sice levnější, ale protože by neudržely váhu vody a osob ve vířivce, musí být vnitřek vířivek vypěněn. Místa, která jsou nejvíce zatížena (dno, sedáky) se podkládají dřevěnými hranoly, které se rovněž zapění. Nesamonosná konstrukce však sebou nese problémy, protože veškeré vnitřní součásti vířivky jsou nepřístupné. Pokud se něco porouchá, servisní technik se musí k vadnému dílu složitě prořezávat. Oprava je tak neúměrně drahá a časově náročná. Naopak u samonosných s prázdným vnitřkem je výhodou snadná lokalizace závady - Výměna vadného dílu je otázkou chvilky. Jakou záruku vám dá prodejce na skořepinu? Standardní dvouletou, nadstandardní víceletou nebo doživotní? Můžete si u prodejce do vystavené vířivky jen tak "skočit" nebo musíte být obezřetní? Běžte a zadupejte si v ní. Nechte si ukázat vnitřek (otevřít boční dvířka).

Povrch skořepiny

Je povrch zcela hladký nebo zdrsněný? Je to podobné jako u notebooků - na zcela hladkém povrchu je na první vidět jakékoliv opotřebení nebo škrábance. Existují speciální materiály, které zabraňují množení bakterií.

Izolace

To je základní věc, o kterou byste se měli při výběru vířivky zajímat. Najdete obrovské rozdíly v kvalitě. Špatná a nevhodná izolace má za následek až čtyřnásobnou spotřebu elektrické energie. Nákup levné vířivky se tedy časem nevyplatí. Termokryt je proto rovněž důležitou součástí izolace vířivky z vrchu. Je-li navíc vyztužen ocelovými pruty, nemusíte se bát jeho rozlomení nebo promáčknutí - tj. není nutno vířivku chránit před skotačivými dětmi. Typická tloušťka laminátového krytu je 10 až 13 mm. Levné vířivky mají jen polystyrenový kryt.

Servis a záruky

Vířivka je skutečně jako auto. Uvědomte si, že i s Mercedesem musíte někdy do servisu. Jakou záruku vám dá prodejce? Na vše, na skořepinu nebo jen na díly uvnitř.

Vedlejší kritéria pro výběr vířivky

Desinfekce

Může být ozónem nebo solanizační. Máte-li rádi mírně slanou vodu (pro kůži zdravější), vyberte si desinfekci solanizační jednotkou. Ta funguje na bázi rozkladu soli pomocí elektrického proudu, který vytváří elektrolýzou ze soli chlor. A jak známo chlor je účinný dezinfekční prostředek. Slaný roztok má však negativní vliv na kovové součásti uvnitř vířivky - šrouby a hřídele trysek. Jsou tyto díly z nerez oceli nebo z titanu? Ve slaném agresivním prostředí vydrží pouze titanové díly. Chcete mít dezinfekci zapnutou jen za provozu vířivky nebo trvale? Tj. buď na klasické čerpadlo nebo mít pro dezinfekci vlastní pohon?

Čerpadla

Jsou ve vířivce levná čerpadla nebo kvalitní italská? Vířivka může mít 1 až 5 čerpadel.

Ovládací panel

Má ovládací panel vlastní diagnostiku? Potom můžete na dálku technikovi sdělit v čem je problém. Některé panely monitorují také spotřebu energie atd.

Instalace

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]