Tymián

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Tymián se ve francouzské kuchyni používá na dochucení polévky denně. Zlepší a změní se jím chuť mnohých jídel, protože má kořenovitě aromatickou až nahořklou chuť.

Obsah

Charakteristika

Tymián obecný (Thymus vulgaris) - kvete tmavě lila nebo červeně a květenství je podobné klasu. Tymián hubí plísně a bakterie a proto již staří Egypťané tuto bylinu používali při balzamování mumií, ty tak zůstaly lépe zachovány. Lístky tymiánu obsahují 1 až 3 % silic, které dávají rostlině kořeněnou vůni. Její chuť je teplá a ostrá, takže jí nelze sníst mnoho. Olej z tymiánu je součástí některých kosmetických produktů a také masážních olejů. Rostl původně v západních zemích kolem Středozemního moře. Tato vytrvalá rostlina se pěstuje jako jednoletá, protože rychle dřevnatí. Dřevnatění lze předejít, pokud se 20 až 30 cm vysoké keříky pravidelně po odkvětu hluboce zastřihují. Tymián má rád slunečné stanoviště a sušíme ho svázaný do kytice na vzdušném místě.

Odvar z tymiánu stimuluje zažívání, zlepšuje chuť k jídlu, působí proti průjmu a zklidňuje žaludek, dezinfikuje, pomáhá při zánětu v krku nebo v ústech a potlačuje kašel, astma a bronchitidu, proti bolestem hlavy z nervů. Při těchto neduzích, revmatismu a celkové slabosti si můžeme udělat i lázeň, do které přidáme tymiánový olej. Těhotné ženy smějí používat tymián jen s mírou.

Původ je domácí.

Druhy tymiánu

Využití v kuchyni

Tymiánem můžeme dochucovat i dietní jídla, nejlepší je v kombinaci s těžko stravitelnými pokrmy, protože působí proti špatnému zažívání a nadmutosti.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]