Sluchátka

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Sluchátka jako zdroj zvuku.

 

Tento článek je rozpracovaný - na tomto článku se pracuje.

Zkuste se na tuto stránku encyklopedie vrátit později.
Prosíme, berte ohled na to, že se obsah encyklopedie postupně vyvíjí.
Těší nás váš zájem o tuto novou alternativní encyklopedii :-)

Obsah

Podle čeho vybírat sluchátka

Ať už pomocí sluchátek chceme poslouchat hudbu, filmovou stopu nebo rádio, je důležité si sluchátka vybrat v závislosti na tom, zda je chceme používat v domácnosti, práci, na cestách nebo se věnovat profesionálnímu zvukovému rozboru.

Pokud sluchátka využíváte na cestách, tím pravým řešením jsou pro vás Intraaurální sluchátka, která jsou malá, upevňují se přímo do uší. Dělíme je dále na Pecky a Špunty. Oba typy jsou sice málé, můžeme přes ně přetáhnout čepici, ovšem jejich poslech není příliš kvalitní, o čemž také mluví jejich cena. Špunty jsou vybaveny většinou silikonovým "vrtákem", který jak odděluje hluk z okolí od zvuku ze sluchátek, tak pevně přidržuje sluchátka k uším.

Jestli se ale chcete věnovat zvuku v lepší kvalitě, máte potom na výběr buď z Circumaurálních sluchátek nebo Supraaurálních sluchátek. Na pohled nejsou moc odlišná, ovšem v porovnání se špunty a s peckami rozdíl poznáte. Jelikož jsou oba tyto typy vybaveny obepnutím kolem hlavy (příp. zátylku), nemusíte je k uším nijak zvlášť upevňovat. Tím je zajištěna lepší kvalita zvuku a každé sluchátko lze nasadit přes celé ucho a tím ještě více oddělit hlučné okolí. Rozdílem mezi Circumaurálními a Supraaurálními sluchátky je provedení obepnutí kolem ucha. Circumaurální kompletně oddělí ucho od vnějšího okolí pomocí molitanu a mezi sluchátkem a uchem se vytvoří malý prostor, zatímco Supraaurální jsou přiloženy přímo na uši, oddělené molitanem.

Při výběru bychom se rozhodně neměli řídit jen podle ceny. Každý parametr vypovídá o kvalitě sluchátek, proto se můžete setkat s následujícími parametry:

Výhody a nevýhody sluchátek

Klady a Zápory ovlivňují kvalitu sluchátek. Tím se mění i názor zákazníka a následně i případná inovace zboží.

Klady

Mezi hlavní klady sluchátek patří jejich jednoduchost, přenosnost a provedení. Stačí připojit vstupem do zařízení, nasadit na uši a jít. Nevyžadují připojení do sítě, protože veškerou energii berou přes zařízení. V dnešní době se můžeme setkat s mnoha provedeními a ergonomickými tvary. Některé jsou pohodlné, některé jsou vyrobeny s ohledem na umístění na uši. Sluchátka využívá v drtivé většině hodně mladistvých, ale setkáme se i s důchodci, co objevili pohodlí, které sluchátka přináší.


Zápory

V poměru s klady se u sluchátek moc se zápory nesetkáme. Ovšem jak vše ostatní, tak i sluchátka mají své mínusy. Mezi nejčastější zápory patří:

Co vše lze poslouchat

Pomocí sluchátek lze poslouchat vše, co zařízení, do kterého jsou sluchátka připojena zvukovým vstupem připojena, dovoluje. Mezi časté případy poslechu patří převážně:

Typické obavy

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje