Rozmarýn

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Nejvýraznější vůni má samozřejmě čerstvý rozmarýn, ale používáme i sušený. Měli bychom jej dávkovat opatrně, protože při větších množstvích by mohl mít škodlivé účinky.

Obsah

Charakteristika

Rozmarýn - Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) - v zemích kolem Středozemního moře je rozmarýna koření, které se nejvíce používá při grilování masa. Maso získává zvláštní aroma už tím, když se griluje nad ohněm ze starých stonků rozmarýnu. Rozmarýnu používejte s rozmyslem. Ve srolovaných šedozelených listech obsahuje silně vonící a chutné silice. Silice jsou vhodné do aromalamp nebo občas do ranní koupele. Olej se přidává do řady kosmetických produktů a parfémů. V jižních zemích rostou nízké keříky rozmarýny často na suchých skaliskách na úrovni moře. V květnu až červnu rozkvetou modrými kvítky. Větvičky nebo jednotlivé lístky rozmarýny je dobré naložit do octa nebo olivového oleje. Po procedění se rozmarýnovým octem nebo olejem dochucují pokrmy.

Rozmarýn

Pro léčebné účely se tato bylina často nakládá do bílého vína: vznikne tak rozmarýnové víno. Vnitřně mohou být velké dávky škodlivé, speciálně pro plod těhotných žen. Při střídmém používání zlepšuje rozmarýna zažívání, posiluje nervovou soustavu, zlepšuje krevní oběh a pomáhá při příliš nízkém tlaku, působí antisepticky, brzdí záněty a působí močopudně. Rozmarýnový líh se natírá na kůži pro lepší prokrvení, a pomáhá tak při bolestech svalů, revmatismu, artritidě a bolestech nervů.

Původ je cizí.

Druhy rozmarýnu

Využití v kuchyni

Když s rozmarýnou budete šetřit, dá své nádherné aroma masu, divočině, omáčkám, polévkám a sýrovým pokrmům. Použijete-li jí nadmíru, vystoupí do popředí kafrová chuť.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]