Ropný zlom

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Rok 2008 představuje rok globálního ropného zlomu. Tuto skutečnost propaganda (nejen v ČR) tiše zamlčuje, aby nedošlo mezi lidmi k panice. Pravdivé údaje jsou rovněž zatajovány z obchodních důvodů (např. vládnoucím rodinným klanem v Saudské Arábii).

Obsah

Co je to ropný zlom

Ropný zlom (anglicky Peak Oil, který mnoho lidí otrocky překládá jako Ropný vrchol) je vyjádření skutečnosti, že lidstvo vytěžilo historicky známou polovinu zásob ropy. Termín Ropný zlom nepředstavuje nějaký strmý pád nebo nějakou náhlou změnu. Ba naopak - jedná se o pozvolnou změnu, která je vyjádřena Hubbertovou křivkou (s jejím typickým plochým vrcholem).

Hubbertova křivka pro světové zásoby ropy

Důkaz o ropném zlomu

Potvrzení, že rok 2008 byl rokem ropného zlomu, získáme v následujících několika letech na základě tvaru Hubbertovy křivky. O ropném zlomu svědčí i nepřímé důkazy, jako např.:

Do kdy vystačí ropa

Ropa vystačí přibližně do roku 2030 až 2050 (Rusku vystačí ropa přibližně do roku 2025, Saúdské Arábii do roku 2030.) Státy, které těží ropu, ji nejprve přestanou vyvážet a budou ji používat pouze pro svoje vnitřní potřeby (armáda, policie). Proto to rozpětí cca dvaceti let, kdy se ropa bude používat pouze v těch odvětvích, kde nezáleží na tolik její ceně, ale bude ji potřeba k tomu, aby určité "věci" fungovaly.

Občas se v médiích objevují zprávy o nových nalezištích ropy. Počet nově objevovaných nalezišť však stále klesá, stejně tak jejich velikost. [1]

Těžba ropy bude klesat rychlostí 6 až 9 % ročně, podle toho jak bude lidstvo přistupovat k této skutečnosti.

Přípravný proces na život bez ropy by měl začít co nejdříve, neboť tento proces bude trvat nejméně 15 až 20 let. Během této doby je třeba aby:

Co způsobí nedostatek ropy

Abychom pochopili, co všechno se může dít, je vhodné si zavzpomínat, co způsobila stávka britských autodopravců kolem roku 2001. Během jednoho týdne byla zákazníky vykoupena většina zásob tamních hypermarketů.

Organizace naší soudobé společnosti se zcela přizpůsobila ropě. Civilizace jako taková neskončí, jen skončí v podobě jak ji dnes známe. Např. populace obyvatelů USA činí 5 % celého světa, avšak tato populace spotřebovává cca 30 % všech surovinových zdrojů. Proto Američané prožijí šok zřejmě největší.

Cena ropy

Předpokládá se, že cena ropy bude od roku ropného zlomu cyklicky stoupat (viz také článek Ropný šok). Existují fundované studie, které říkají, že pokud stoupne cena ropy nad 200 USD/barel, zastaví se světové hospodářství. Pokud do té doby nebude celkově společnost připravena na to, že "dojde" ropa, vše vyústí v tzv. krizi EEE.

Pod jakými hesly hledat

.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

české a slovenské

zahraniční

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje