Rýže

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Rýže má mnoho podob v naší kuchyni a je nejdůležitější obilovinou jak u nás tak ve světě. Dá se z ní uvařit nespočet druhů jídel.

Obsah

Charakteristika

V obchodech můžeme koupit mnoho druhů rýže např. dlouhozrnná, bílá, hnědá, basmatti ap. Je lehce stravitelná a dietní.

Rýže - rostlina

Rýže setá

Rýže setá

Rýže setá (Oryza sativa) - celosvětová potravina číslo 1 se jmenuje rýže. To, co se konzumuje, jsou (neloupané) plody (obilky) této teplomilné trávy. V tropických oblastech, kde je dostatek vody, se rýže pěstuje všude, většinou na políčkách (terasách) zatopených vodou. Na těchto terasách se stav vody udržuje uměle. Pěstování rýže nasucho se provádí tam, kde takovéto terasy nemohou být založeny. Rýže se ve velkém pěstuje i v Evropě, především v italské Pádské nížině. Celkem je známo více než 1000 různých kultivarů rýže.

Rýže je důležitá nejen jako jedna z hlavních potravin, ale i jako zmírňující lék. Rýžový odvar se používá při klystýru a při žaludečních problémech. Mladé výhonky pomáhají už staletí při špatném zažívání, pocitu nafouknutí, ztrátě chuti k jídlu a při kašli. Obilky působí močopudně a oddenky se v tradičním čínském léčitelství nasazují proti zápalu plic a tuberkulóze.

Využití v kuchyni

Ze skvašené rýže se mohou připravovat alkoholické nápoje, například japonské rýžové víno saké.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]