Pračky

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Článek popisuje pračky jakožto domácí spotřebiče.

Obsah

Typy a rozměry praček

Standardní rozměry praček

rozměry uvedeny v pořadí: výška × šířka × hloubka

Další rozdělení

Podle čeho vybírat pračky

Podle umístění

Nejdříve byste si měli rozhodnout, kde bude pračka umístěna. A podle toho pak vybrat její konstrukci. Obvykle se umísťují pračky do koupelny nebo v menších bytech do kuchyně. Pokud máte prostornou koupelnu, stačí koupit hlučnou a hlubokou pračku (nejlevnější řešení). Pro menší prostor (typicky panelákové koupelny) se s výhodou dají pořídit mělké pračky (s hloubkou 39 až 45 cm), které jsou mírně dražší (oproti klasickým hlubokým).

Podle hlučnosti

Hluk je významný faktor pro volbu typu pračky. Perete-li hodně v noci (hluk se po obytných prostorách rozléhá) nebo máte-li pračku v otevřené kuchyni spojenou s obývacím pokojem a během praní se chcete dívat na televizi, určitě si kupte tichou pračku. Tyto pračku jsou však výrazně dražší, neboť mají jiný motor. Tento motor je asynchronní třífázový a ke své funkci potřebuje další elektroniku, která ho ovládá. Tím se také zvyšuje složitost konstrukce pračky a roste pravděpodobnost poruchy.

Pračka se sušičkou

Není ideálním řešením.

Další speciální funkce pračky

Odložený start

Je užitečná funkce, pokud máte hlučnou pračku a chcete ji nastavit na praní v době svojí nepřítomnosti nebo chcete využívat levnějšího nočního proudu a nechcete na pozdější zapínání myslet. Nepřítomnost u pračky, která je v provozu má svoje opodstatněné úskalí. Z důvodu možné poruchy přívodu tlakové vody se doporučuje mít nainstalovaný před pračkou kohout a otevírat jej těsně před praním a uzavírat hned po doprání. Riziko vytopení snížíte, pokud si vždy po čase necháte prohlédnout servisním technikem vstupní hadice, které časem mohou zpuchřit. Některé modernější typy praček mají kvůli eliminaci rizika poruchy elektronicky řízený uzávěr vody hned u přívodu tlakové vody do pračky, jsou však dražší.

Nejznámější výrobci praček

Jako v každém oboru/průmyslu i mezi pračkami jsou vyhlášení přední výrobci. Mezi takové patří například:

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje