Pivo

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Pivo je nápoj vyrobený zkvašením mladiny, tj. látek pocházejících ze sladu, chmele a vody.

Obsah

Je pivo zdravé?

Působením kvasinek se většina extraktu (pocházejícího ze sladu) přemění na alkohol a oxid uhličitý. Kromě toho v pivu zůstává množství nezměněných látek a dále přibývá řada nových látek produkovaných kvasnicemi. Z první skupiny se jedná zejména o minerály mající původ ve sladu a vodě. Díky jim se pivo blíží svým složením izotonickým nápojům, které například s oblibou pijí sportovci. Ve druhé skupině jde především o vitamíny a další látky z kvasnic. Pivo, zejména kvasnicové, je bohaté na vitamíny skupiny B.

Pivo by se mělo vyrábět pouze ze sladu, chmele a vody. Existují ještě další možnosti, kdy se část sladu nahrazuje cukernými nebo škrobovými náhražkami jako jsou cukr, ječmen rýže, kukuřice atd. V těchto případech a zejména při použití cukru, nepřechází do piva tolik extraktivních a minerálních látek, i když obsah alkoholu bývá zachován a nezřídka může být i vyšší. Výživná hodnota takového piva se však samozřejmě snižuje.

Pivo

Pivovar Velké Popovice

Velkopopovický Kozel se z výše zmiňovaného hlediska může odlišovat od mnoha jiných piv, protože je vařen důsledně pouze ze sladu, chmele a vody. Ke kvašení se používá vlastní kmen kvasnic, který dodává pivu jeho osobitou chuť a vůni.

Citáty

Odkazy

Reference

Ing. Josef Zákravský[1], t.č. sládek v pivovaru Velké Popovice, email ze dne 19.6.1998 (redakčně upraveno)

  1. http://pivovar.kozel.cz/cz/historie-pivovaru.html

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/Pivo
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]