Paprika

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Paprika se v naší kuchyni používá jako koření více v mleté podobě. Do ostrých jídel jako jsou například guláše se přidává spíše pálivá paprika.

Obsah

Charakteristika

Paprika

Paprika (Paprika roční - Capsicum annuum) - jako koření je mletá paprika v naší kuchyni velmi oblíbená, u nás se začala používat teprve v 18. a 19. století. Tuto až 1,5 m vysokou jednoletou rostlinu pěstujeme na teplém slunném stanovišti, nejlépe ve skleníku, v bohaté půdě. Paprika potřebuje o něco více tepla než pěstování rajčat. Pěstují se papriky sladké, pálivé nebo extrémně pálivé. Sladké papriky se používají především jako čerstvá zelenina. Velmi pálivé pouze jako koření do pokrmů. Vyrábí se ze zralých paprikových lusků, které se usuší a pomelou. Jídlo, které ochucujeme mletou paprikou má načervenalou barvu a výraznou chuť. Papriku dáváme do jídel velmi opatrně, necháme ji v rozehřátém tuku jen rozpustit, protože přepražením nebo vařením zhořkne a ztratí barvu. Také do zápražky přimícháváme papriku až po osmahnutí mouky a potom ihned podlijeme vlažnou vodou.

Papriky obsahují hodně vitaminu C. Kromě toho mají posilující účinek, vzbuzují chuť k jídlu, podporují zažívání, mají močopudné účinky a brzdí záněty, speciálně zánět středního ucha.

Původ je domácí.

Druhy papriky

Využití v kuchyni

Kromě mleté papriky také používáme čerstvé sladké papriky a konzumujeme je buď za studena v různých salátech nebo také přidáváme do teplých pokrmů.

Složení

Vaření

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje