Nikola Tesla

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Ješitný vynálezce 20. století. Byl spíše teoretikem, vizionářem a snílkem. Vlastnil řadu patentů, které využíváme dodnes. Nikdy nevlastnil žádnou fabriku a nikdy nebyl na to, aby uváděl svoje vynálezy do běžného života. Rád se vytahoval (měl za co), své odborné vrstevníky přehlížel - a možná to byl jeden z důvodů, proč ho nikdo nenavrhl na Nobelovu cenu, i když by si ji určitě zasloužil. Běžné lidi dokázal očarovat na veřejných vystoupeních, kde předváděl neskutečné pokusy s elektřinou.

Obsah

Životopis Nikoly Tesly

Narodil se sice ve dnešním Chorvatsku, avšak byl srbského původu. Od mládí byl velmi nadaný. O jeho nadanosti a všestrannosti svědčí mj. i fakt, že ovládal několik jazyků. Po většinu života žil v USA, kde poměrně často musel prostřednictvím soudů čelit plagiátorství (v USA je typické, že "každý se soudí s každým").

Edison a Tesla

Když Nikola Tesla přijel do USA, začal pro Edisona pracovat. Edison dokázal dobře motivovat lidi a nadchnout je pro to, aby něco vymysleli. Rád něco říkal nadneseně. Stejně tak Teslovi při nějaké práci řekl: "Když to vymyslíš, dostaneš za odměnu X tisíc dolarů." A mladý Nikola to vymyslel, přišel za Edisonem, a ten mu nic nedal (skrblík jeden). Nikola Tesla se sebral a odešel. Postupně se však vypracoval. Možná byla mezi nimi skrytá averze a velká rivalita. Edison sice nebyl tak chytrý jako Tesla, zato však vlasnil výrobní závody. Mnohdy byli soky při získávání zakázek na osvětlení světové výstavy, na zavedení proudu atd. Edison stále prosazoval svůj stejnosměrný proud, ale výhody rozvodu střídavého proudu (možnost transformace) ho neustále zatlačovaly. Dokonce se několikrát uchýlil k tomu, aby na veřejném představení zabil psa střídavým proudem, aby dokladoval nebezpečnost střídavého proudu. Jak vidíme nyní, střídavý proud stejně vyhrál. Přes to všechno - když v pozdějším věku Nikolu Teslovi zcela vyhořela laboratoř, Edison mu sám nabídl možnost dočasně používat tu jeho.

Nikola Tesla jako vizionář a snílek

Jakmile se začtete do článků, které Tesla napsal, zjistíte, že to byl duchovně velmi vyspělý člověk. Již v jeho době prosazoval ekologii (výrobu dusíkatých hnojiv pomocí elektřiny) a úspory (hliníkové vodiče místo drahých měděných). Také si dokážete jistě představit jak se bohatým průmyslníkům té doby ježily chlupy při pomyšlení, že by energie byla pro lidi zadarmo (jak si Tesla naivně představoval), a navíc na to od nich chtěl peníze.

Tajemno

Různí záhadologové se neustále snaží z Tesly dělat to, co nebyl. Například tvrdí, že jeho "tajemná věž" Wardenclyffe způsobila katastrofu na Sibiři (v oblasti sibiřské řeky Tunguzky). Nutno dodat, že věž Wardenclyffe přestala fungovat v roce 1903 (pak jen chátrala) a tunguzský meteorit spadl až v roce 1908.

Nikola Tesla a jeho vynálezy

.

Odkazy

Reference

Související témata

Knihy o Nikolu Teslovi

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje