Muškátový květ

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Muškátový květ a muškátový oříšek je v naší kuchyni bohatě využíván jako koření do pokrmů. Pozor, ve velkém množství je jedovatý a vyvolává opojení.

Obsah

Charakteristika

Muškátový květ (Muškátovník vonný - Myristica fragans) - je to tropický strom z východní Indonésie, který byl objeven již na počátku našeho letopočtu, ale důležitým se stal až kolem roku 1500. Na samičích rostlinách vyrůstají oříšky obalené oranžově červeným míškem (který se nazývá muškátový květ, mají palčivou chuť a kořeněnou vůni) kolem nějž je tlustá skořápka. Muškátový květ a semena jsou bohaté na silice. Sušenému semenu se říká muškátový oříšek, který se po sklizni pěstovaného ovoce vyjme a usuší.

Dříve se muškátovému květu z lékařského hlediska připisoval velký význam díky působení proti rannímu průjmu, nevolnosti, špatnému trávení nebo při onemocnění žaludku. Olej se nanášel na dásně kolem bolavého kazu nebo zubu. Ještě stále se z muškátového květu dělá masážní olej proti revmatickým bolestem a bolestem svalů.

(Dříve se jím také zkoušelo uspíšit potrat a dámy, které to zkoušely, často mlsaly tolik ořechů nebo oleje, že jim z toho doslova šla hlava kolem).

Původ je cizí.

Druhy

Využití v kuchyni

Muškátový oříšek a muškátový květ jídlům dodávají příjemnou kořeněnou chuť, obě kořeniny musíme před použitím nastrouhat nebo roztlouct.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]