Monitor dechu

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Monitor dechu je elektronický přístroj, který dokáže sledovat, zda je člověk v pořádku a to i během jeho spánku. Nejčastěji se používá pro monitoring malých dětí (kojenců, miminek).

Se vstupem do třetího tisíciletí byl zaznamenán znepokojivý jev – zvyšující se procento rizikových těhotenství, klesající plodnost mužů a v neposlední řadě nárůst předčasných porodů. Není proto divu, že se velice zvýšil zájem o sledování životních funkcí právě narozených dětí. Rodiče, kteří úzkostlivě sledují vývoj a zdraví svého dítěte mají naštěstí v dnešní době celou řadu technických prostředků, které jim dokáží poskytnout jistotu, že jejich potomek je v pořádku, aniž by byli nuceni být stále v jeho přítomnosti. Mohou si tyto prostředky koupit nebo půjčit ve specializovaných půjčovnách kojeneckých potřeb.

Obsah

Princip funkce monitoru dechu

Samotné zařízení monitoru dechu používá princip průběžného snímání mikroaktivit dítěte. Drobné pohyby ruček, hrudníku při dýchání, hlavičky dítěte snímá citlivý piezoelektrický snímač a ten předává tyto impulzy do zesilovače, který vyhodnocuje aktivitu snímaného subjektu. Tu můžeme sledovat jako poblikávání LED diod na monitoru dechu. Pokud vyhodnocovací obvod činnosti zaznamená určitou časovou prodlevu ve snímání signálů z čidla monitoru, vyhlásí poplach. Děje se tak buď opticky – blikáním LED diod, nebo akusticky – hlasitým zvukovým signálem.

Vzhledem k popsanému principu a použití snímacích komponentů na bázi piezoelektrických měničů, je funkce monitorů dechu velmi spolehlivá. Snímací senzor – piezoelektrický měnič, je velmi citlivý a používá se zde proto, že má neomezenou životnost při zachování jeho stále stejné garantované citlivosti.

Zařízení monitoru dechu není tedy nijak závislé na čase jeho používání. Není potřeba časem ani nic seřizovat. Snímací senzor je kompaktní součástka bez možnosti mechanického zásahu (naštěstí) a zapojení zesilovače s vyhodnocovacím obvodem nemá žádné nastavovací prvky, neboť jich není třeba.

Chyby při instalaci

Při instalaci snímacích desek do postýlky, nebo postele dítěte je třeba si dát pozor, aby se postýlka nebo postel, kde spí dítě, nemohla dotýkat postele rodičů. Citlivý snímač by reagoval na pohyby rodičů a monitor dechu by nesplňoval svůj základní úkol – dohled nad dítětem. Z některých ojedinělých záporných recenzí, které zmiňují špatnou činnost monitoru dechu, lze právě vytušit existenci právě takových chyb, kterých se rodiče při použití monitoru dopouštějí. Vyplývá to z neznalosti principů přístroje.

Pověry a mýty o monitorech dechu

Monitor dechu ztratí používáním citlivost

Není třeba se vůbec obávat, že monitor dechu může být po čase třeba méně citlivý, nebo jinak méně funkční, nežli nový. Monitor dechu zkrátka buď funguje, a pak jsou jeho vlastnosti stejné, jako u nového - ať je jakkoliv „starý“, anebo je vadný, což se jednoduše pozná tím, že prostě nefunguje – nereaguje na podněty senzoru. Dá se to jednoduše zjistit zatlačením na snímací desku dětské části reakcí LED diody na rodičovské části.

Půjčováním se snižuje účinnost

Jak je uvedeno v odstavci výše, neexistuje žádný jiný stav mezi dobrým/funkčním a špatným/nefunkčním přístrojem. Pokud se rozhodnete pro zapůjčení ve specializované půjčovně kojeneckých potřeb, nemusíte mít žádné obavy o jakémkoliv snížení účinnosti nebo parametrů takového monitoru dechu. Spíše naopak – půjčujete si vícekrát přezkoušené a prověřené zařízení.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje