Majoránka

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Majoránka je bohatě využívané koření v naší kuchyni do různých pokrmů. Také pomáhá proti nadýmání, uvolňuje křeče a posiluje náš nervový systém.

Obsah

Charakteristika

Majoránka zahradní (Origanum majorana) - původně pochází z jihozápadní Asie, používala se ke konzervování potravin a k dezinfikování ran. Je to vytrvalá rostlina, ale u nás se pěstuje často jako jednoletá. Semínka se vysévají v březnu až v dubnu doma nebo na stanoviště ven na konci května. Majoránka je keřovitá rostlina dorůstající do výšky 40 cm. Listy má malé a jemně ochmýřené, květ je podobný klasu, barvu má růžovou nebo bílou. Je velmi aromatická, chuť má nahořklou a kvete od července do září. Při sklizni ji řežeme asi 6 cm nad zemí, potom majoránka roste dále a na podzim ji můžeme sklízet ještě jednou, ale to ji musíme vytrhnout i s kořeny, svázat do kytice a usušit na větraném stinném místě. Z usušené rostliny potom odrhneme listy se zbytky květů a uložíme je ve vzduchotěsné nádobě. Stonky nepoužíváme, protože by zhoršovaly kvalitu majoránky. Jako kuchyňské koření má majoránka jemnější vlastnosti než dobromysl (oregano), má mírnější a sladší chuť. Vůně majoránky nemá konkurenci a rostlina krásně voní i po usušení.

Původ je domácí.

Druhy majoránky

Využití v kuchyni

Majoránka povzbuzuje chuť k jídlu. Při bolestech hlavy nebo nachlazení nám může pomoci uvařený čaj z majoránky. Do polévek a do omáček dáváme majoránku až před dovařením, protože dlouhým vařením hořkne.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]