Máta

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Máta je bylinka, která se u nás hodně používá, buď jako čaj nebo jako různá dochucovadla například do likérů, zmrzliny nebo jen na ozdobu. Je také léčivá.

Obsah

Charakteristika

Máta

Máta má bohaté užití jak v kuchyni, tak i při nechutenství, nadýmání, pokud trpíme migrénami a bolestmi hlavy, při rýmě.

Máta - bylina

Máta peprná

Máta peprná (Mentha x pipertita) - byla zkřížena v Anglii kolem roku 1696 (máta klasnatá s mátou vodní) a výsledkem byla máta peprná, která má nejčistší mátovou vůni a je nejdůležitější ze všech mát. Listy jsou relativně dlouhé a na svrchní straně mají často kovový lesk. Kvete v červenci a srpnu. Je to nenáročná zahradní rostlina. Máta peprná patří k nejdůležitějším bylinám. Máta peprná je také dochucovadlem a vonnou látkou mimo jiné potpourri, likérů, tabáku a zmrzliny.

Léčebně se používá při nevolnosti, zvracení, průjmu a žaludečním kataru, při příliš malé produkci žluči, nachlazení a chřipce, žaludečních potížích, při potížích ve střevech a kolice, bolestech nervů a revmatismu. Někteří lidé jsou na mátu peprnou přecitlivělí. Proto ji a její silnější extrakty - nedávejte dětem. Silice se skládá ze 60 % z mentolu. Na olej jsou alergičtí i někteří dospělí. Stačí několik kapek do aromalampy a mentolová vůně bude držet komáry v uctivé vzdálenosti.

Máta polej

Máta polej (Mentha pulegium) - tvoří zpočátku malou rostlinku s úzkými listy, které vydávají silnou mátovou vůni. V průběhu léta se lodyhy vzpřimují a vyrostou do výšky až 0,5 m. Kvete fialovorůžové kvítky. Oblastí původního rozšíření této málokdy se rozrůstající máty byl jihozápad až střed Evropy. Ale jako zahradní rostlině se jí daří i jinde, kromě nejstudenějších oblastí. Její list silně vonící po mátě a může se s mírou přidávat do salátů, polévek a omáček.

Hlavně dříve se máta polej používala jako léčivá rostlina, především ke zlepšení zažívání. Pomáhá přim špatném trávení a kolice, pomáhá od křečí, takže ulehčuje i menstruačním bolestem. Těhotné ženy by mátu polej raději neměly používat. Olej z máty poleje se zpracovává do mastí ke zlepšení prokrvení kůže a používá se také hodně jako prostředek proti vším.

Máta vonná

Máta vonná (Mentha suaveolens) - se stala domácí rostlinou teprve nedávno. V přírodě roste více východně a jižně, ale také na britských ostrovech a na jižním pobřeží Švedska. Tuto rostlinu občas uvidíme i v puklinách asfaltu. Lodyhy rostou svisle až do výšky téměř 1 m. Jsou měkce chlupaté, stejně jako spodní strana vejčitých listů. V červenci a srpnu jsou nápadné především klasy s růžovými kvítky na koncích výhonů. Máta vonná je známa ovocnou mátovou vůní listů. Její chuť se výborně hodí ke sladkým pokrmům. Máta vonná je tak silně ochlupena, že je syrová v ústech až nepříjemná. Proto je méně vhodná jako jedlá ozdoba dezertů. Jinak má stejné účinky jako máta peprná.

Druhy máty

Využití v kuchyni

Ze sušených listů se v horkých dnech připravuje osvěžující čaj.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]