Libeček

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Velmi oblíbený libeček je používán v naší kuchyni hlavně k ochucení polévek, má velmi výraznou kořennou chuť a vůni.

Obsah

Charakteristika

Libeček je trvalka a jeho lístky se používají jak čerstvé tak i sušené.

Libeček - bylina

Libeček lékařský

Libeček lékařský (Levisticum officinale) - vezměte si chléb se sýrem a položte na něj několik kousků listu libečku - a máte fantastickou chuť maggi. V bohaté půdě, která udržuje vlhkost, vyroste libeček v silnou trvalku vysokou 2 m. Na počátku léta kvete zelenožlutými kvítky. Mění se v hrbolaté plody, které se rozšiřují samovýsevem, takže mladý libeček bude v zahradě všude. Plody mají stejnou chuť, jen o něco sladší. Používají se při přípravě likérů, slouží jako základní surovina ve voňavkářském průmyslu a uplatňují se v kuchyni jako bylinka na dochucení salátů a na ozdobu bramborové kaše.

Čaj ze semen, listů, ale především ze sušeného kořene působí močopudně a podporuje pocení, usnadňuje revmatické potíže a podporuje bezproblémové močení. Libeček vzbuzuje chuť k jídlu, stimuluje zažívání a je účinný proti plynatosti. Těhotné ženy by tuto bylinu raději neměly používat. Používá se také při zánětu průdušek.

Původ je domácí.

Druhy libečku

Využití v kuchyni

List uvařený doměkka se může jíst jako zelenina, lodyhu lze posypat cukrem a kořen je možno oloupat a vařit jako zeleninu.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]