Laboratorní váhy

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Laboratorní váhy, instalace, kalibrace a podmínky pro provoz. Podle čeho vybírat laboratorní váhy, jejich vhodné vybavení a nezbytné funkce.

Obsah

Základní podmínky pro provoz

Laboratorní váhy se používají tam, kde je třeba přesných výsledků vážení. Toho lze dosáhnout pouze tehdy, pokud splníte základní podmínky pro jejich provoz.

Stabilní místo

Nezbytností je pevný stabilní stůl, nejlépe kovový. Opření obsluhy o stůl by nemělo způsobit jeho naklonění, prohnutí nebo posun. V daném místě (laboratoři) by také měla být udržována stálá teplota.

Kalibrace

Jeden ze zažitých mýtů je, že koupíte-li si nové laboratorní váhy, budou ihned vážit přesně. Přesné váhy jsou citlivé zařízení a proto by dodavatel měl laboratorní váhy nainstalovat na místě používání (tam kde budou trvale stát) a poté seřídit (nakalibrovat). Trvale přesných výsledků vážení lze dosáhnout tím, že laboratorní váhy budou pravidelně justovány (kalibrovány) etalony, tedy nejen jednorázově při instalaci.

Podle čeho vybírat laboratorní váhy

Základní kritéria pro výběr vah

Váživost váhy

Váživost váhy neboli maximální mez váživosti je maximální hmotnost, kterou může váha zvážit.

Přesnost váhy

Další důležitou věcí pro výběr váhy je přesnost váhy neboli dílek. Typicky pro laboratorní váhy je 0,01 g.

Použití váhy

Vhodné vybavení laboratorních vah

Interní kalibrace

U laboratorních vah se stává čím dále rozšířenější funkce interní kalibrace, kdy váhy jsou vybaveny vestavěným závažím a obsluha si váhu může kdykoli sama najustovat (nakalibrovat). Váhy s interní kalibrací se dodávají jak s manuální nebo s automatickou.

Dotykové/bezdotykové ovládání

Každý sebemenší tlak na váhu způsobí její nepřesnost. Proto se výrobci snaží eliminovat stisk (mačkání) tlačítka na klávesnici. A tak se například objevují váhy s dotykovým displejem, který umožňuje ovládání váhy jen jemným přítlakem prstu. Dražší modely laboratorních vah používají k ovládání bezdotykové senzory, které umožňují např. tárování pouhým pohybem ruky (bez mačkání tlačítek klávesnice).

Kryt proti proudění vzduchu

Budete-li vyžadovat přesnost vážení lepší než 0,01 g, je doporučeno, aby laboratorní váha byla vybavena krytem proti proudění vzduchu. Ten zabraňuje okolním vlivům (průvan) zkreslovat výsledky vážení.

Průvan působí tyto problémy:

U nových modelů laboratorních vah bývá automatické otvírání dvířek krytu proti proudění vzduchu pomocí jednoho tlačítka.

Výrobci laboratorních vah

Mezi nejznámější a rozhodně nejkvalitnější laboratorní váhy patří výrobky společnosti Mettler Toledo. Výrobky této společnosti jsou rozhodně na špičce laboratorních vah co do nabídky, tak i do kvality výrobků. Mezi další výrobce laboratorních vah patří společnost Sartorius, kde najdeme rozhodně také velice kvalitní laboratorní váhy. Tyto váhy ale nejsou tak rozšířené váhy společnosti Mettler Toledo. Dalším výrobcem laboratorních vah je společnost Ohaus. Laboratorní váhy této firmy vycházejí v mnohém z výrobků Mettler Toledo. Výrobky společnosti Ohaus jsou cenově dostupnější variantou laboratorních vah. Mají nejlepší poměr cena/užitná hodnota. Mezi další hodně rozšířené laboratorní váhy používané v tuzemsku patří také výrobky společnosti Radwag. Mezi posledního dodavatele hojně rozšířeného na našem trhu patří výrobky společnosti Kern, které jsou asi nejlevnější na trhu.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje