LED žárovky

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

LED žárovky jsou moderním úsporným světelným zdrojem na bázi LED diod.

Obsah

Konstrukce

Pouzdro žárovky uvnitř obsahuje světelné zdroje (jednu nebo více bílých LED diod) a kompaktní spínaný (pulzní) napájecí zdroj 230 V.

Výhody a nevýhody LED žárovek

Ve srovnání s jinými zdroji světla.

Klady

Zápory

Návratnost

Při obvyklém několikahodinovém denním svícení se náklady na LED žárovku oproti klasické vláknové žárovce vrátí přibližně za 1 rok.

Životnost a spolehlivost

Často se v katalozích prodejců objevují přehnané údaje o živostnosti LED žárovek, např. 30000 až 50000 hodin. Teoreticky to možné je, avšak za předpokladu, že budou použity velmi kvalitní součástky a dostatečný odvod tepla z LED čipu. To je protichůdný požadavek k jejich prodejní ceně.

Také u LED žárovek velmi záleží také na kvalitě spínacího obvodu (napájecího zdroje pro samotný LED čip). Při zapnutí spínaného zdroje vzniká rázová vlna, která má vliv na životnost součástek. Proto totiž není obvykle samotnou příčinou poruchy světelný zdroj (vyhřátý LED čip), ale spínací obvod (integrovaný obvod, proražený kondenzátor nebo tranzistor, mezizávitové zkraty v cívce atd.).

Podle čeho vybírat LED žárovky

Patice/závit

Svítivost

Barevná teplota

Barevná teplota, barva světla, teplota světla nebo také teplota chromatičnosti se běžně uvádí u každého typu LED žárovky. Pomineme-li barevné LED žárovky nebo RGB LED žárovky, jsou na trhu k dispozici tří skupiny LED žárovek:

Barva světla Teplota v Kelvinech Navození pocitu denní doby
Teplá bílá 2700–3000 K večer
Denní/neutrální/přírodní bílá 4000–5000 K den
Studená bílá 5000–6500 K ráno

Vyzařovací úhel

Bodové (směrové), rozpylné (difuzní). Záleží také v jakých směrech je maximum světla (jaký je vyzařovací diagram světla).

Poměr účinnost/cena

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]