Koriandr

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Koriandr je součástí mnoha hotových bylinkových směsí koření a používá se jako dochucovadlo v likérech a pečivu, ale i do různých jídel. Má také léčivé účinky.

Obsah

Charakteristika

Koriandr setý (Coriandrum sativum) - dříve vtírali do masa koriandr, aby ho mohli déle skladovat, protože obsahuje látky zabraňující rozšíření plísní a usmrcující bakterie. Dezinfekční účinek koriandru byl uznáván také v čínském bylinkářství. Tam se tato bylina používala jako lék proti otravám z potravy. Koriandr obsahuje silice. Olej ze semen koriandru se používá při výrobě parfémů, mýdel a používá se jako aroma do likérů. Koriandr původně pochází z Malé Asie. Je to jednoletá bylina a dorůstá do výšky od 40 do 100 cm, jemné růžové květy silně voní. Včelaři ho rádi sejí v blízkosti svých úlů, protože jako rostlina medonosná skýtá výtečnou pastvu včelám.

V lidovém léčitelství se používá při zažívacích potížích, při nadýmání a při žlučových obtížích. Při vnitřním použití silice rozpouštějí hleny, mírní křeče, vzbuzují chuť k jídlu a při vnějším použití zmírňují revmatické bolesti a hemeroidy.

Původ je cizí i domácí.

Druhy koriandru

Využití v kuchyni

Semena koriandru se používají především v orientální kuchyni.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]