Kopr

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Kopr můžeme používat nejrůznějším způsobem, vzhledem k vysokému obsahu aromatických látek není dobré ho ale kombinovat s jiným druhem koření.

Obsah

Charakteristika

Nadzemní část kopru je velmi aromatická, hlavně mladé lístky. Kromě nich používáme ke kořenění i lodyhy, do nakládaných okurek dáváme celou rostlinu. Při sušení se velká část aromatických látek ztrácí, proto bychom měli dát přednost zmražování.

Kopr - bylina

Kopr vonný

Kopr vonný

Kopr vonný (Anethum graveolens) - je koření na škytavku a uklidnění dětí. Je to jedno z koření, které se spojuje s dobrem a jistě k tomu přispěla i příjemná vůně kopru. Kvůli této příjemné vůni se někdy nasbíraný kopr rozvěšoval po domech nebo sypal na zem. Nyní se zpracovává do vonných kytic. Čerstvý list je báječný na dochucování (nevařit ani nepéci!) pokrmů z ryb nebo z vajec a do omáček a salátů. Olej z plodů kopru vonného se přidává do mýdel. Kopr vonný je jednoletá rostlina, která se snadno pěstuje, bývá často zaměňována s fenyklem, s nímž se také snadno kříží. V létě kvete zlatožlutými kvítky. Nádherně se vyjímají v kyticích, a proto je kopr vonný oblíbený i jako okrasná rostlina.

Kopr stimuluje zažívání, pomáhá při plynatosti, při bolestech bříška u miminek, působí močopudně a stimuluje tvorbu mléka u kojících žen.

Původ je domácí.

Druhy kopru

Využití v kuchyni

Éterické oleje, které jsou v kopru obsaženy se za vyšších teplot uvolňují poměrně rychle. Do teplých pokrmů bychom proto měli kopr dávat až těsně před podáváním.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/Kopr
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje