Kmín

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Kmín je u nás hojně využívané koření do jídel a na brambory. Má také léčivé účinky například při nadýmání nebo při špatném trávení.

Obsah

Charakteristika

Kmín

Kmín kořenný (Carum carvi) - na celém světě je velmi rozšířený a oblíbený, pochází pravděpodobně ze studenějších částí Evropy nebo Asie, kde se mu dosud daří nejlépe. U nás se pěstuje jako dvouletý. Po odkvětu druhý rok v květnu až červnu - se plody v červenci a srpnu sklízejí. Používají se sušené dvojnažky výrazné vůně a chuti, silně kořenné. Látka carvon, obsažená v kmínu zabraňuje tvoření klíčků u brambor na uskladnění. Pokud se brambor poškodí, zabrání tato látka, aby se na rance vytvořil strup.

Kmín je léčebný především při poruchách zažívání, při špatném trávení a nadýmavosti a také při křečích ve střevech a v děloze (menstruační bolesti).

Původ je domácí.

Druhy kmínu

Využití v kuchyni

Plody obsahují silici a aroma, které dodá výraznou chuť pokrmům z brambor a zelí. Kmínem se posypávají před pečením housky. Známé jsou i kmínové polévky a čaje, které se doporučují pro povzbuzení chuti, posilnění žaludku, při žaludečních křečích a plynatosti střev.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]