Kerblík

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Lístky kerblíku jsou jemné anýzové vůně a chuti, v naší kuchyni se používají čerstvé a sušené. V jemné francouzské kuchyni je kerblík nepostradatelný.

Obsah

Charakteristika

Kerblík je možné mít celý rok po ruce čerstvý, protože je vhodný pro pěstování v květináči.

Kerblík - koření

Kerblík třebule

Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) - z této rostliny se používá pouze čerstvý list. Do hrnce se dává v poslední chvíli, protože při vaření (a sušení) ztrácí svou chuť. Je to dvouletá rostlina, ale u nás není vždy dostatečně mrazuvzdorná, takže list se většinou poničí. Proto většinu zimy přežije ve skleníku nebo pod zavařovací sklenicí.

Toto koření obsahuje vitaminy a důležité prvky pro tělo a stimuluje zažívání, čistí krev a působí močopudně.

Kerblík lesní

Kerblík lesní (Anthriscus sylvestris) - tato zhruba půlmetrová rostlina, která bývá na slunečných stanovištích vyšší. Původně byl kerblík lesní typickou rostlinou z okrajů lesů. Kvete druhý rok, přičemž kvetoucí část odumírá. U země jsou už vytvořeny nové rostliny, takže kerblík lesní se stále vrací na stejné místo. V současné době se kerblík lesní nepoužívá ani v medicíně, ani v kuchyni, ale pouze na barvení bavlny a látek. Celá rostlina se čerstvá přidává do barvicí lázně, jejímž výsledkem je žlutá barva.

Původ je domácí.

Druhy kerblíku

Využití v kuchyni

Jemná anýzová chuť kerblíku třebule je u nás známá především z kerblíkové polévky, která chutná výtečně.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje