Křen

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Křen je zelenina typické vůně a ostré až palčivé chuti, je velmi bohatý na vitamin C, proto se také používá jako vitamínový prostředek při nachlazení.

Obsah

Charakteristika

Chuť křenu je velmi pikantní jako u hořčice, ale je zdraví prospěšný. Křen používejte s mírou.

Křen - zelenina

Křen selský

Křen selský (Armoracia rusticana) - u křenu nejde o listy nebo květy, ale o tlustý kořen v zemi. Při jeho naříznutí se začnou uvolňovat silice, které vyvolávají slzení, stejně jako při krájení cibule. Zároveň se postarají o uvolnění ucpaných dýchacích cest a čelních dutin. S tím je spojeno i léčebné užívání: křen rozpouští sliz a užívá se nastrouhaný s medem nebo s cukrem jako prostředek proti kašli (třikrát denně jedna čajová lžička). Látky v křenu brzdí infekce. Křen se často používá v kuchyni. Aby křen nebyl příliš ostrý, spaříme jej trochou horkého vývaru a do křenu přidáváme strouhané sladké jablko nebo trochu mrkve. Přidáváme-li křen do konzervované červené řepy, krájíme ho očištěný na kolečka nebo jej hruběji nastrouháme, aby se mohl jíst s řepou.

Pomáhá při vodnatelnosti, žaludečních poruchách, na kašel a chrapot.

Původ je domácí.

Druhy křenu

Využití v kuchyni

Křen podáváme jemně nastrouhaný k vařenému nebo pečenému masu nebo z něj upravujeme křenové omáčky, zejména na tučná vepřová masa (ovar, uzené). Křen dobře opereme kartáčkem, pak ho tence oloupeme a jemně nastrouháme, vždy až těsně před podáním, aby stykem se vzdušným kyslíkem neztrácel vitaminy.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje