Káva

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Káva je velmi rozšířený teplý nápoj, který se připravuje na mnoho způsobů. Má charakteristickou černou barvu a silnou vůni. V kávě je obsažen kofein, který povzbuzuje srdeční činnost.

Obsah

Charakteristika

Kávovník arabský (Coffea arabica) - pochází z Etiopie, ale poprvé se pěstoval v Jemenu, kde rostou tyto keře ještě stále na úzkých terasách ve strmých chladných pohoří. Přes přístavní městečko Mokka se vozila do zbytku světa. Poté, co Holanďané kávovník z Jemenu propašovali ven, vznikla kultura kávy i v jiných teplých zemích, například v Indonésii a Brazílii. V chudých zemích, kde se káva pěstuje, se téměř celá produkce vyváží, takže v těchto kávových oblastech většinou není možné dát si kávu. Když keř voňavě odkvete, vzniknou na něm plody, které mají na ploché straně rýhu. Zrnka se krátce praží a potom rozemílají na kávový prášek. Káva je už po staletí jednou z nejdůležitějších povzbuzujících pochutin a zároveň i lékem.

Káva - zrna

Druhy kávy

Arabica

Káva Arabica je velmi kvalitní, více rozšířená s menším obsahem kofeinu. Pěstuje se ve větších nadmořských výškách většinou na sopečné půdě a pěstování je náročnější. První sklizeň je za 5 až 6 let. Tato káva je také dražší.

Robusta

Káva Robusta má mnohem nižší kvalitu, než Arabica a také proto je mnohem levnější. Pěstuje se například v Brazílii, Indonésii a Vietnamu. Obsahuje asi dvakrát více kofeinu než arabica. Na pěstování jsou kladeny menší nároky, kávovníky rodí více a dříve již po 2 až 3 letech.

Nápoje připravené z kávy

Káva - různé druhy

Káva se většinou podává ve vysoké sklenici. Pro přípravu této kávy si v nahřejeme mléko (doma můžeme vyšlehat metličkou) a nalijeme jej do sklenice, trochu pěny si necháme na ozdobení. Poté si připravíme Espresso (doma můžeme použít silnou instantní kávu) a opatrně po straně sklenice naléváme do mléka. Navrch dáme ještě pěnu a posypeme na ozdobu skořicí nebo mletými oříšky.

Do kávovaru na espresso dáme kávu jemně nahrubo a čerstvě namletou a silně stlačíme páku. Páku nasadíme na kávovar a připravíme Espresso. Kávu před podáváním ozdobíme karamelem. Podáváme s vodou.

Do vysoké sklenice dáme na dno vaječný likér a opatrně přes lžičku lijeme překapanou kávu (Espresso) a ozdobíme šlehačkou, nejlépe domácí, kterou zakápneme zbytkem vaječného likéru a ještě můžeme ozdobit grankem.

Pravou tureckou kávu připravíme tak, že kávu a cukr (nemusí být) vložíme do džezvy (to je malá konvička kónického tvaru s dlouhým držadlem) nalijeme vodu a necháme na malém plameni pomalu zahřívat. Až začne káva pěnit, zmírníme plamen a pěnu sebereme lžičkou a vložíme do šálku. Takto zpěnění opakujeme ještě 2krát. Potom lijeme kávu opatrně do šálku, abychom vytvořili bohatou pěnu. Ke kávě podáváme skleničku vody. Turecká káva v Česku: do šálku nasypeme asi 2 lžičky namleté kávy a zaléváme vroucí vodou, tak, že lijeme vodu krouživým pohybem do necelé třetiny šálku, potom vlévání krátce přerušíme a tento postup ještě jednou zopakujeme.

Do nahřáté sklenice dáme kávovou lžičku hnědého cukru a irskou whisky. Tuto směs dolijeme horkou přecezenou kávou a mícháme tak dlouho, až se cukr rozpustí. Hotovou irskou kávu ozdobíme šlehačkou tak, aby se nesmíchala s kávou.

Do vyšší sklenice nalijeme silnou překapávanou kávu nebo (velké Espresso) a na vrch dáme vrstvu šlehačky.

Toto je lahodný teplý nápoj připravený smícháním čokoládového sirupu s menším množstvím Espressa (2:1) ozdobený šlehačkou.

Připravuje se v mocca konvičce. Je to silná a chutná káva, která je podobná Espressu - do sítka dáme 7 g kávy na porci a do spodní šroubovací části čerstvou vodu. Potom konvičku postavíme na plamen a necháme vřelou vodní páru projít do horní části konvičky. Podáváme opět se sklenicí vody.

Namletá káva smíchaná s kardamomem se nasype do džezvy a zalije studenou vodou. Džezvu postavíme na oheň a necháme vzkypět. Kávu přecedíme do malého šálku. Podáváme se sklenicí vody.

Tato káva se pije více v teplých měsících na osvěžení. Používá se káva instantní nebo Espresso a může se tam přidat zmrzlina a šlehačka.

Káva se používá ve formě prášku nebo granulí, je rychlá na přípravu. Do hrnečku se dá požadované množství kávy a zalije se horkou vodou.

Tato káva není tak chutná jako klasická káva. Odstraněním kofeinu vymizí z kávy i chuťové a aromatické složky. Lze uvařit turka i instantní kávu.

Odkazy

Reference


Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]