Jalovec

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Koření jalovce (jalovčenky) jsou zralé bobule, které mají kulovitý tvar, černou barvu a od pepře se liší tím, že jsou větší, na povrchu mají tři švy.

Obsah

Charakteristika

Odvar z jalovce se používá na rozpouštění ledvinových a žlučových kamenů a při katarových onemocněních. Z plodů lze získat šedé až tmavě zelené barvivo pro barvení vlny a látek.

Jalovec - koření

Jalovec obecný

Jalovec obecný (Juniperus communis) - černé plody jalovce obecného mají aromatickou vůni, sladce kořennou chuť a vyvolávají chuť k jídlu. Olej z nich získaný se zpracovává do aperitivů. Plody lze vcelku vařit s kyselým zelím a dalšími pikantními pokrmy. Jalovec roste na chudých písčitých půdách ve velké části Evropy a Asie. Jalovce obsahují silice a další látky, které působí močopudně a podporují pocení, ulehčují při revmatických bolestech. Kvůli dráždícímu účinku na ledviny se plody jalovce nesmějí užívat delší dobu.

Jalovec chvojka

Jalovec chvojka - Chvojka klášterská (Juniperus sabina) - vnitřně se používá proti bolestem, ale je velmi jedovatý a proto se používá pouze v homeopatii. Olej z plodů jalovce se používá v mastech proti bradavicím a v prostředcích podporujících růst vlasů. Tento keř roste přirozeně ve střední a jižní Evropě a přilehlých oblastech Asie a je vyšší než 2 m.

Původ je cizí.

Druhy jalovce

Využití v kuchyni

Jalovec se hodně používá k okořenění při uzení masa a pro zlepšení chuti grilovaného masa.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]