Jahodník

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Plody jahodníku, lesní jahody i zahradní, jsou známým ovocem, které je u nás velmi oblíbené. Jí se buď samotné nebo s cukrem, šlehačkou či vínem.

Obsah

Charakteristika

Jahody jsou lehce stravitelné a oblíbené nejen u dětí

Jahody - ovoce

Jahodník obecný

Jahodník

Jahodník obecný (Fragaria vesca) - jahody mají sladkou chuť a jemné jahodové aroma. Jedinou nevýhodou je, že lesní jahody jsou malé a musí se jich natrhat hodně, oproti doma pěstovaným. Fragaria vesca roste snadno v každé půdě, která zadržuje vlhkost, nejlépe ještě v částečném stínu. Tam se budou tvořit stále nové výhonky s mladými rostlinkami, takže jahodník obecný může začít dokonce i bujet jako plevel. Je lepší pěstovat ho ve velkém květináči, aby se výhonky nedostaly na zem.

Z listů se vaří čaj, který zastavuje průjem a pomáhá při nejrůznějších poruchách žaludku a střev. Tyto látky posilují činnost ledvin a působí při chudokrevnosti. Odvar z kořenů působí močopudně, a je tudíž čistící při revmatizmu a dně. Čaj má také čistící účinky na mastnou pleť a plátky jahod na obličeji zjemňují pleť, hlavně po spálení sluncem.

Původ je domácí.

Využití v kuchyni

Po jahodách někteří zvláště citliví lidé hlavně děti dostávají nepříjemně svědící kopřivku. Mladých jahodových lístků, rychle usušených, se užívá jako náhražky čínského čaje.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]