Doutnavka

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Zapojení doutnavky do obvodu a předřadný odpor k doutnavce. Spotřeba doutnavky možná leckoho překvapí. Výhody a nevýhody doutnavek.

Doutnavka je elektronická součástka, která vyzařuje světlo. Používá se nejčastěji jako kontrolka síťového napětí 230V.

Obsah

Nejběžnější typ doutnavky

Tento článek pojednává o malé skleněné doutnavce se zápalným napětím 60 až 80 V, která se běžně používá jako indikace přítomnosti střídavého napětí 230 V.

Barva vyzařovaného světla je dána plynovou náplní uvnitř baňky. Nejčastěji se používají žlutě svítící doutnavky (obvykle umístěné v těle 230V vypínačů, pod průsvitným červeným hmatníkem).

Zapojení doutnavky a její spotřeba

Předřadný odpor k doutnavce

Protože tento malý typ doutnavky má zápalné napětí okolo 70 V, je třeba pro připojení na síť 230 V snížit napětí předřadným odporem o hodnotě 100 až 150 kΩ tak, jak je uvedeno na schématu zde [1]. Rozsvícenou doutnavku připojenou na síťové napětí 230 V s předřadným odporem dokumentuje obrázek níže.

Kdekoliv se setkáte s elektrotechnickým schématem, kde je k vypínači zakreslena doutnavka, vždy ji doplňte o předřadný odpor. Doutnavka se v těchto schématech považuje za kompletní součástku, která už sama tento ochranný odpor obsahuje. Bez něj by se rozsvítila jen na zlomek sekundy, přičemž by se nenávratně zničila.

Spotřeba doutnavky

Spotřeba doutnavky v napájecí síti 230 V se sériovým odporem 100 kΩ je 0,4 W (0,1 W doutnavka + 0,3 W předřadný odpor). Proud protékající obvodem je kolem 1,7 mA. Celková denní spotřeba jedné doutnavky vychází asi 9,6 Wh. Ročně tedy jedna doutnavka při trvalém provozu spotřebuje asi 3,5 kWh.

Doutnavka
Doutnavka a její rozměry
Rozsvícená doutnavka

Výhody a nevýhody doutnavek

při použití jako světelná indikace (zapnutého spotřebiče).

Klady

Zápory

Telefonní doutnavka

Dříve nacházela doutnavka uplatnění v telefonní technice - odtud tedy název telefonní doutnavka. Jednalo se o klasickou doutnavku zapájenou v patici T6,8. Patice se snadno dala zasunout do pouzder telefonních kontrolek.

Doutnavka se používala jako spínací element v obvodech HSP (hovorový spínací prvek).[2]

Použití

Typické použití doutnavky je v dnešní době jako kontrolky síťového napětí 230 V. A to uvnitř kolébkových nebo nástěnných vypínačů, dále jako kontrolky v elektrických spotřebičích (pračky, bojlery a obecně bílá kuchyňská technika).

Překlad slova Doutnavka

Na základě anglického označení se také v češtině můžete setkat s označením neonka, které používá zřídka.

Odkazy

Reference

  1. http://www.hezkyden.cz/k/doutnavka/
  2. David Bazala: Telekomunikace a VOIP telefonie, BEN - technická literatura, 2006, ISBN 80-7300-201-9, str. 30-31

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje