Dieta

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Známe mnoho diet od redukčních po zdravotní předepsané lékařem. Redukční diety jsou většinou neúčinné, protože po skončení dietního programu se většina lidí vrátí k předchozí stravě a hrozí tzv. jo-jo efekt. Některé diety jsou i zdraví nebezpečné. Osobní trenérka fitness doporučuje pravidelnou a pestrou stravu a k tomu také pravidelný pohyb.

Obsah

Redukční diety a jejich přehled

Bodová dieta

Princip a výhody bodové diety - můžete si vybírat z mnoha druhů potravin, můžete jíst téměř vše. Každá potravina má přiřazené určité body a součet snědených bodů nesmí překročit počet bodů z tabulky, kde je uvedena i váha. Nevýhody této diety - nemusí vám pomoci zhubnout, protože tělo nepřijímá správnou a vyváženou stravu (vitamíny, minerály, proteiny, …). A pokud jíte např. jenom pečivo a sladkosti, sice v malém množství a tím i dodržíte počet bodů z tabulky, ale zhubnout natrvalo se vám určitě nepodaří.

Dělená strava

Při této dietě se strava nekombinuje v jednom chodu se škrobem, bílkovinami a kyselým ovocem. Zdravá strava jako zelenina, saláty a ovoce jsou zásadité a neutrální, proto se mohou jíst s každým jídlem jako hlavní součást diety. Zakazuje se konzumace rafinovaných a průmyslově zpracovaných potravin. Bílkoviny, škroby a tuky konzumovat ano, ale jen v malém množství. Samotné jídla by měly být mezi sebou dodrženy s časovým odstupem 4 až 4,5 hodiny. Je zde zahrnuta i detoxikace, která by měla být jednou týdně.

Zelná polévka na hubnutí (Tukožroutská dieta)

Dieta ve formě zelné polévky, která se konzumuje 7 dnů v jakémkoliv množství. První až čtvrtý den se konzumuje polévka, ovoce a zelenina. Pátý a šestý den je k polévce povoleno kuře, ryba a rajčata. Sedmý den se konzumuje polévka, neloupaná rýže a zelenina.

14denní dieta

Při této dietě jsou omezeny tuky, většinu mléčných výrobků, sacharidů, ovocné džusy, alkohol, sladkosti a uzeniny. Denní příjem potravin je 1000 kcal rozloženého do tří jídel. Výhodou diety je konzumace libového masa, ovoce, zeleniny ale nevýhodou je extrémně nízký energetický příjem, omezený příjem sacharidů a malý výběr masa.

Rýžová dieta

Tato dieta je známá ze Starověké Číny. Tvoří ze začátku 3 porce rýže uvařené bez soli, kterou postupně doplňujeme o tepelně upravenou zeleninu a v další fázi přidáváme luštěniny. Pije se pouze voda a čaje. Zakázané jsou uzeniny, polotovary, hotová jídla, mléko, maso, vejce, ovoce, brambory, obiloviny.

Vajíčková dieta

Nejextrémnější verze vajíčkové diety je, že budete jíst jen natvrdo uvařená vejce a pitnou vodu. Při této dietě může dojít k vážnému narušení zdraví a pohody. Lepší varianta - jí se dvě nebo více vajíček na snídani společně s grapefruitem. Oběd a večeře obsahuje buď další porci vajec nebo menší množství bílkovin, jako jsou ryby nebo kuře. Saláty a zelenina se neomezuje, ale ovoce je omezeno na jeden až dva kusy za den. Ostatní potraviny - chléb, těstoviny a brambory, jsou přísně omezeny.

Grapefruitová dieta

Nazývaná jako „hollywoodská dieta“, jejíž princip se zakládá na příjmu grapefruitů ke každému jídlu, které jsou bohaté na vitamíny. Skládá ze tří hlavních jídel. Povoluje většinu zeleniny, všech druhů masa, ryb, vejce, saláty, zelenina, nízkotučné mléko, rajčatový džus a neomezeném množství černé kávy nebo čaje.

Dieta podle krevních skupin

Tato dieta je velmi populární a rozděluje se do čtyř skupin a to podle krevních skupin – 0, A, B, AB. Každá skupina má vhodné a nevhodné potraviny.

Krabičková dieta

Výhodou krabičkové diety, kterou nabízejí firmy, vám připraví a přinesou hotové jídlo na celý den. Strava by měla být nutričně a kaloricky vyvážená, vzhledem k tomu, že je sestavená odborníky a poradci na výživu, kteří dohlížejí na to, aby splňovala zásady zdravé výživy.

Bílkovinná dieta (Proteinová dieta)

Tato dieta je typická pro kulturisty a pro ty, kteří si chtějí zvýšit podíl svalové hmoty a spálit tuky. Zde je nutné i zvýšení fyzické aktivity, výsledkem je nárůst svalové hmoty. Princip je v tom, že na každý kilogram tělesné hmotnosti se přijímá 1 gram bílkovin (někdy i více gramů). Tato dieta může zatěžovat ledviny.

Cambridgeská dieta

Při dodržení této drastické diety bude rychlý úbytek váhy, ale na druhé straně po skončení dojde k jo-jo efektu. Hubnutí sestává z konzumace speciálních potravin s nízkým obsahem kalorií 450 resp. do 2000 kj. Jsou to různé tyčinky na hubnutí, instantní polévky a koktejly na hubnutí. Můžete jíst jen 3krát denně. Chybí zde živiny, bílkoviny, vlákniny.

Mléčná dieta

Toto je další drsná, ale asi účinná při hubnutí, ale z hlediska bezpečnosti je sporná. Hlavní složkou je mléko, kterého se za den vypije 6 až 7 sklenic, každý další den se zvyšuje počet sklenic. Výhodou je, že mléko je velmi užitečné pro naše tělo. Obsahuje vitamíny A, B, C a E a mnoho minerálních látek, zejména vápník. Přítomnost velkého množství bílkovin v mléce zabezpečuje jeho dostatečný příjem. Mléko také dobře ovlivňuje trávicí systém.

Hladovka

Nejstarší a nejpřísnější návod na zhubnutí, ale také nejnebezpečnější. Dieta spočívá vyloučením veškerého jídla a pouze příjímání tekutin ve formě vody. Z těla ztrácejí ve značné míře draslík, sodík a jiné minerály. Po ukončení této diety hrozí riziko, že se začnete přejídat. Také je při držení hladovky potřeba omezit sportovní aktivitu. Možná jeden den na vyčištění organizmu, ale rozhodně ne dlouhodobě.

Džusová dieta

Džusová dieta je založena na celodenním hladovění, celý den se pijí pouze čaje, šťávy, vývary a džusy (připravované výhradně pomocí odšťavňovačů), které obsahují sacharidy, minerální látky i vitamíny, čímž snižují nepříznivé účinky vyskytující se při úplné hladovce. Využívá se nejen na hubnutí, ale velmi často i na pročištění organizmu. Maximálně 2 dny. Dlouhodobé hubnutí pomocí této diety je nebezpečné.

Kávová dieta

Při této dietě se zvyšuje rychlost metabolizmu díky kofeinu. Spálí se o 200 až 300 kalorií více. Musíte vypít 5 šálků kávy denně bez cukru a mléka (200 ml kávy). Důležité je si kávu rozdělit do pěti šálků a vypít ji během dne. Negativa při této dietě - zvýšená srdeční frekvence, hnědé zuby a možná dehydratace. Pro zvýšení účinnosti diety se doporučuje zdravě se stravovat a cvičit a hodně pít.

Glykemický index

Zdravá strava této diety je postavena na potravinách, které uvolňují cukr od krevního oběhu pomalu a jsou stabilním zdrojem energie. Podstatou je, že potraviny obsahující vysoký Glykemický index (GI) způsobují rychlý návrat hladu. Proto je základ diety tvořen potravinami s nízkým obsahem GI, protože trávení takových potravin trvá déle a pocit sytosti je na delší dobu. Pokud je dostatečném množství informací mohla by být tato dieta dobrým řešením pro zdravé stravování a zdravý životní styl.

Jablečná dieta

Při této dietě je důležité jíst čerstvé jablko před každým jídlem, jablka sníží chuť k jídlu a proto se nepřejíme. Stravování se výrazně nemění, doporučuje se zvýšit příjem vody a aktivní pohyb.

Dieta na ploché břicho

Tato dieta slibuje nejen krásně ploché břicho, ale i štíhlou postavu už za šest týdnů. Konzumují se za den 3 hlavní jídla a 3 vedlejší jídla (kolem 8000 kJ), přičemž se část přijaté energie spálí cvičením. Cvičení třikrát týdně - intenzivní 20minutový trénink, zaměřeno na posilování a zpevňování břišního svalstva, což je ještě doplněno rychlou chůzí.

Dieta ze syrové rostlinné stravy

Dieta je založená na konzumaci syrové rostlinné stravy s živými enzymy. Výsledkem diety je zvýšení energie, hubnutí a úprava hmotnosti, zpomaluje proces stárnutí, zlepšení trávicího procesu. Nevylučuje se v omezeném množství přidat produkty živočišného původu nebo vařených jídel. Při dodržování striktní syrové stravy je potřeba přijímat vitamin B12 jako doplněk stravy.

Veganství

Veganství je strava, která spočívá v konzumaci jídel, které obsahují potraviny pouze rostlinného původu. Tento zdravý životní styl veganství eliminuje všechny produkty živočišného původu. Může se konzumovat jakékoli množství ze všech povolených potravin, hlavně výrobky, které jsou obohacené o vitamín D a B12, vápník a železo.

Vegetariánství

Tato strava obsahuje hodně ovoce, zeleniny a škrobnatých potravin, některé nemléčné zdroje bílkovin, jako jsou vejce a fazole, malé množství mastných a sladkých potravin. Potraviny, které jsou s nízkým obsahem tuku, soli a cukru. Luštěniny - fazole, čočka a hrách jsou zdrojem nízkotučných bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Ořechy a semena jsou také zdrojem bílkovin a dalších živin. Luštěniny jsou důležité pro vegetariány, protože nekonzumují maso, ryby nebo mléčné výrobky, které jsou zdrojem bílkovin. Vitamin B12 je potřebný pro růst a celkové zdraví, přirozeně se vyskytuje v živočišných produktech. Pokud se pravidelně konzumují mléčné výrobky nebo vejce, pravděpodobně bude příjem vitamínu B12 dostatečný.

Léčebné diety a jejich přehled

Neslaná dieta

Tato dieta je spíše prevencí před některými nemocemi a zdravotními problémy (vysoký krevní tlak, ledvinové choroby, zadržováním vody...). Základem je čtení etiket a seznamu složek, kvůli správnému výběru potravin. Místo soli používejte bylinky a koření s nízkým obsahem sodíku. Používáme hodně zeleninu, na ochucení cibuli, česnek. Důležitý je také pravidelný pohyb.

Dieta při cukrovce

Cukrovka je chronické onemocnění, které je trvalé a při kterém se zvyšuje hladinu krevního cukru. Při cukrovce je důležité dodržovat vhodnou dietu, jinak vznikají komplikace, které mohou závažně ovlivnit život pacienta. Dieta je založena na pestrosti, racionalitě a měla by se přibližovat stravě zdravého jedince. Velmi důležité je také upravit tělesnou hmotnost a každý den mít přiměřenou tělesnou aktivitu.

Dieta při hemeroidech

Úprava jídelníčku při hemoroidech spočívá hlavně v přidání většího množství potravin, které obsahují více vlákniny jako například - celozrnné potraviny (otruby obilovin) a pečivo (celozrnné), čerstvé ovoce (včetně slupky), sušené nebo vařené ovoce (rozinky, švestky, meruňky), kořenová zelenina (mrkev, řepa nebo brambory, zelí a čerstvá zelenina, hodně pít. Vypustit tyto potraviny - zmrzlina, sýry, bílé pečivo, maso, alkohol, kofein.

Dieta při hypertenzi

Strava by měla obsahovat hodně ovoce, zeleniny a nízkotučného nebo odtučněného mléka a mléčných výrobků, celozrnné výrobky, ryby, drůbež a ořechy. Omezuje se konzumace červeného masa, cukru a méně soli. Dieta je také prevencí pro všechny nemoci různých chronických onemocnění a obezitě. Dieta při hypertenzi doporučuje denní 30minutové cvičení.

Dieta při nízkém krevním tlaku

Nízký krevní tlak může způsobit závratě a pocity nestability a proto je nutné dbát na správný pitný režim. Existují potraviny, které upravují nízký krevní tlak a pomáhají ho zvýšit - například čerstvý ananas, kyselé okurky a citronová šťáva, také pomáhají potlačovat závratě. Upravit nízký krevní tlak pomáhá i česnek, ten nízký tlak zvýší a naopak vysoký krevní tlak sníží.

Dieta při osteoporóze

Osteoporóza je onemocnění kostí, jsou méně pevné, postupně řídnou, snadněji se lámou a ztrácejí pružnost. Proto je důležité pravidelně cvičit a udržovat si tělesnou váhu v normě. Důležité látky pro stavbu kostí jsou vápník, fluor, hořčík. Vhodné potraviny - sója, kapusta, brokolice, špenát a zelí, mák, mořské řasy, mandle, ořechy a semena, fíky, maliny, třešně, ostružiny a borůvky. Omezit - příjem živočišných bílkovin, nápoje obsahující kofein, alkoholické nápoje.

Dieta při pálení žáhy a refluxu

Vyvarovat se - přepálený tuk, čokoláda, tučná jídla, perlivévé minerálky, bílé a červené víno, pivo, alkohol, černá káva, některé moučníky - kynuté pečivo, ocet, nakládané okurky. Nekonzumovat najednou velké porce jídel, jíst méně a častěji, nejíst alespoň 2 hodiny před spaním, při nadváze a obezitě snížit tělesnou hmotnost alespoň o 5 až 10 kg, nekouřit. Doporučuje se - denně sníst misku zeleninového salátu, jehož základem jsou okurky, pít jablečný ocet s vodou, pálení žáhy odstraníme, když sníme 2 až 3 mandle.

Dieta při průjmu

Průjem může způsobit dehydrataci. Proto je důležitý přísun tekutin (vývar, čaj). Omezte nebo úplně vypusťte - kávu, silný čaj a cola, mléko a mléčné výrobky, jako jsou mléko, sýry, pudink a zmrzlina, smažená jídla, maso, dezerty, přebytečné máslo, margarín a smetanu, ovoce a zeleninu, celozrnné pečivo, sušené ovoce, rebarboru, luštěniny (čočka, fazole), hrách, kukuřice, brokolice, špenát a ořechy.

Dieta žlučníková

Při akutním záchvatu žlučníku pijte první dny jen trochu čaje a pokud se nedostaví komplikace, tak se v následujících 4 až 5 dnech vzdejte se všech oblíbených jídel a postupně začněte s nemastnou krupicovou kaší, suchary, bramborovou kaší, později přidat piškoty. Potraviny pokud možno dusíme, pečeme nebo vaříme, nikdy však jídla nesmažíme, ani na oleji. Jíšku připravíme tak, že mouku opražíme na pánvi do růžova, následně přidáme vodu, povaříme, máslo, které bychom jinak už dávno použili, použijeme až do hotového jídla. Maso - používáme netučné, bez šlach, uvařené do měkka. Mléko je povoleno konzumovat (kyselé nebo sladké). Konzumaci vajec je značně omezena. Samostatné vejce nekonzumujeme a snažíme se vyhýbat i žloutku. Denně můžeme zkonzumovat nejvíce 1 vejce. Vhodné ovoce je bez jadérek a bez slupky. Hrušky nadýmají, proto je nepodáváme vůbec.

Dieta při močových kamenech

V dietě při problémech s močovými kameny se snižuje hladina vápníku a soli na minimum. Povolené potraviny - maso a ryby (2 porce denně), neslané pečivo, stolní vody, bylinkový čaj, instantní čaj, neslazené a nealkoholické nápoje, černá káva, zelenina (omezeně však rajčata a mrkev)... Zakázané potraviny - vepřové maso, uzeniny, lunch meat, bílé pečivo, slané pečivo, topinky, mléko všech typů, hořká čokoláda, silný čaj, minerálky, jogurty, petržel, zelené lusky, špenát a kyselé zelí, čokoláda, zmrzliny, sýry, glutamát sodný, olivy, iontové nápoje, sójová omáčka ...

Dieta šetřící žaludek

Dieta je založena na principu zdravého a racionálního stravování, je kaloricky plnohodnotná a může se držet i delší dobu. Jídla se při dietě upravují do měkka, jídlo nepodáváme ani velmi horké ani velmi studené a nepoužíváme silné koření, zabráníme tak zvyšování žaludeční šťávy a tím šetříme žaludek. Jídlo podáváme nejlépe 7x za den v menších dávkách. Tuky se přidávají až do hotového jídla. Jíšku zásadně nepoužíváme, využíváme spíše zavářku.

Dieta jaterní

Důležitou součástí dietní léčby se doporučuje tepelná úprava hlavně dušení a vaření a úplný zákaz alkoholu. Vhodné potraviny - těstoviny, rýže, lze však podávat všechny moučné a obilné výrobky, zelenina, ovoce, luštěniny – luštěniny podáváme podle snášenlivosti, někdy se může vyskytnout nadměrné nadýmání, čerstvého másla a kvalitní rostlinné oleje (nepřepalovat), vhodné jsou ovocné šťávy a slabý čaj.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Citováno z „http://www.wikina.cz/a/Dieta
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje