Citron

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Citron požitý před jídlem povzbudí chuť k jídlu a také podporuje zpomalený metabolismus, proto je dobré si po ránu na lačno dát sklenici vody s čerstvě vymačkanou šťávou.

Obsah

Charakteristika

Citron je všeobecně známý plod, který se konzumuje jen zřídka. Používá se jako pikantně kyselé dochucovadlo a na ozdobu.

Citron - plod

Citroník limonový

Citron
Limetka

Citroník limonový (Citrus limon) - plátky čerstvého citronu se servírují k čerstvým koktejlům, minerálním vodám s bublinkami a k toniku. Neutralizaci tuků můžeme přímo dokázat, když budeme mít na stole misku s vodou a citronem, do které si můžeme namáčet prsty. Po jídle podporuje citron zažívání tučných pokrmů. Citronový olej vydává osvěžující vůni, a proto se jako silice přidává do řady kosmetických produktů. V medicíně je známo především používání citronové limonády, kdy se citron rozpuštěný v horké vodě (často s cukrem nebo s medem) pije proti nachlazení. Vymačkejte plátek citronu na místo, kde vás bodl hmyz a předejdete otoku. Citroník nesnáší teploty pod 5 °C, a proto se u nás pěstuje jako kbelíková rostlina. Bílé květy nádherně sladce voní. Především u druhů šlechtěných speciálně pro severnější země lze po odkvětu očekávat plody.

Původ je cizí.

Druhy citronu

Využití v kuchyni

Během jídla neutralizuje citron tuk a olej v pokrmech, a proto se používá především u rybích chodů.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje