Cibule

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Cibule je hodně používaná v naší kuchyni. Používáme ji hlavně čerstvou a je vhodná skoro do všech jídel a pomazánek. Šalotku používáme nakrájenou na chleba.

Obsah

Charakteristika

Cibule je mnoho druhů, sladká i ostřejší, tvarukulovitého i protáhlého, s dužninou světlou i červenorůžovou. Kromě suchých, skladovatelných cibulí bývá na jaře na trhu cibule naťová, u níž se používají nejen malé nažloutlé cibulky, ale také jasně zelená nať (má hodně vitaminu C). Cibule šalotka, což jsou podlouhlé drobné cibulky. Cibule je bohatá na vitamíny C, P, B1 a B2, z nerostných látek obsahuje vápník a fosfor. Abychom při krájení cibule neslzeli, předem ji nahřejeme v troubě nebo namočíme do studené vody. Zápach z úst po požití syrové cibule odstraní doušek mléka.

Cibule - zelenina

Cibule kuchyňská

Cibule

Cibule kuchyňská (Allium cepa) - měli bychom používat hodně cibuli, protože zdravější bylinu nenajdeme. Tato rostlina má močopudné účinky, hojí rány a pomáhá proti chřipce a nachlazení a také při zánětu v krku. Cibule je nejzdravější, když přidáme do salátu syrovou a nakrájenou nadrobno. Cibule se často zapékají, ale tím hodně ze své síly ztratí. Suché vnější slupky z cibule dodávají žlutooranžové barvivo, kterým lze barvit oblečení a vlnu také dočervena a dohněda.

Cibule kuchyňská „Egyptská cibule“

Cibule kuchyňská „Egyptská cibule“ (Allium cepa „Proliferum“) - na obyčejné cibuli se druhé léto objeví kulovité květenství s bílo-zeleně žíhanými kvítky. Na konci lodyh cibule kuchyňské (egyptské cibule), nazývané také stromová cibule, se květy objevují jen tu a tam. Namísto květů vyrostou na vrcholu lodyhy rovnou nové cibulky. Ty lze používat čerstvé do salátů, lisovat z nich cibulovou šťávu nebo je nakládat do octa. Mají ještě silnější chuť než obyčejná cibule. Tato bylina nemá kvůli svému neuspořádanému vzezření okrasnou hodnotu, ale elegantně se sklízí.

Cibule zimní, Velšská cibule

Cibule zimní, Velšská cibule (Allium fistulostum)- cibule zimní má tlusté duté stvoly, které se nakrájené přidávají do pokrmů. Tato rostlina je populární především v čínské kuchyni. Cibule není o mnoho tlustší než stvol a je také jedlá. Rostlina má vysloveně cibulovou chuť a rovněž její léčebné účinky jsou srovnatelné s cibulí: mimo jiné léčí nachlazení a chřipku a působí jako prevence proti nim, stimuluje zažívání a snižuje cholesterol. Cibule zimní je mrazuvzdorná dvouletá až vytrvalá rostlina.

Homeopaticky se cibule používá proti astma, bronchitidě, revmatu, senné rýmě a bolestem v uších. Cibulová vlasová voda se prodává jako prostředek proti lupům a vypadávání vlasů. Někteří lidé jsou na kontakt cibulové šťávy s kůží citliví, kůže se jim může zanítit.

Druhy cibule

Využití v kuchyni

Cibule je typická pochutinová zelenina, která je kořením nejrůznějších masitých i nemasitých pokrmů.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje