Brambor

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Brambory jsou důležitým zdrojem škrobu, proto nás sytí a jsou dobrým zdrojem svalové a růstové energie. Bohaté využití v naší kuchyni.

Obsah

Charakteristika

Předností brambor je hodnotný obsah zásaditých nerostných látek, zejména draslíku, kterými vhodně vyrovnáváme stravu převážně moučnou a masitou. Jsou, zejména v zimních měsících, vedle kyselého zelí jedním z nejdůležitějších zdrojů vitaminu C, který se v nich uchovává i po správném vaření. Brambory jsou téměř bez tuku, jako každá potravina rostlinného původu.

Brambor - zelenina

Brambor obecný

Brambory - květ

Brambor obecný (Solanum tuberosum) - před objevením Ameriky si Evropané museli vystačit s jinou stravou, protože brambory pocházejí z Jižní Ameriky, kde Indiáni vypěstovali z divokých brambor mnoho kulturních forem (kultivarů). Kromě toho, že oddenkové hlízy bramboru se dají konzumovat, je brambor také lék. Na jaře se sázejí sadbové brambory do země, vyroste z nich rostlina vysoká zhruba 0,5 m, která kvete v létě fialovými nebo bílými kvítky. Na konci sezony se nechá listí uvadnout a pod zemí se mezitím na oddenkových výhonech rostliny vytvořily četné hlízy - brambory.

Bramborový škrob pomáhá od křečí a potlačuje pálení žáhy. Homeopaticky se používá ke stejným účelům: proti pálení žáhy, zánětům žaludeční sliznice, nedostatku chuti k jídlu a při bolestech žaludku.

Využití v kuchyni

Brambory se hodí výborně za příkrm k masu, především tučnému. Dobrým doplňkem jejich výživné hodnoty je zejména mléko a máslo. Jsou poměrně snadno stravitelné, a to i ve spojení s tíže stravitelnými potravinami, jako jsou tuky, proto je tělo dobře využívá.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje