Bobkový list

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Bobkový list je oblíbený v naší kuchyni pro jeho typickou silnou vůni a kořennou chuť. Tato vavřínovitá rostlina má stále zelené listy, které neopadávají.

Obsah

Charakteristika

Bobkový list (Vavřín vznešený - Laurus nobilis) - kdysi se ve velkých oblastech jižní Evropy rozprostíraly rozsáhlé vavřínové háje, nyní roste ve velkém u Středozemního moře. Tento keřovitý strom (keř) symbolizuje kuchyňské koření, léčivou rostlinu a symbol vítězství. Římané korunovali věncem z vavřínu vítěze bitev. U nás ho můžeme pěstovat pouze jako kbelíkovou rostlinu, protože snáší jen několik stupňů mrazu. V zimě ho dáváme na světlé a nepříliš teplé místo, v létě ven, nejlépe do částečného stínu nebo na plné slunce. V dubnu a květnu tato dřevina kvete a má bělavé květy. Plody jsou po uzrání tmavošedé a obsahují olej, který se přidává jako dochucovadlo do likéru a jako vonná látka do parfémů. Aby po sklizni nevyprchalo aroma, je potřeba sušit listy ve stínu. Kvalitní bobkový list musí být světlezelený a bez stopky, šedé nebo hnědé listy patří mezi nekvalitní zboží.

Čerstvý list má stahující účinky a přikládá se na spáleniny, pohmožděniny a podlitiny, a tím se urychlí hojení.

Původ je domácí.

Druhy pepře

Využití v kuchyni

Bobkový list při vaření nenecháváme déle v jídlech, jen 15 až 20 minut, protože by z něj vyprchala charakteristická vůně.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]