Bazalka

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Bazalka se v kuchyni používá sušená, ale hlavně čerstvá např. na chleba s máslem a rajčátky. Silně voní a má chuť podobnou majoránce, ale výraznou a ostřejší.

Obsah

Charakteristika

Bazalka uklidňuje, vyvolává spánek a může přinést úlevu při migréně. Má dobré hojivé vlastnosti při rozpraskaných rtech, mírní záněty nosohltanu a mandlí, pomáhá při zánětech dásní, při teplotě a zácpě.

Bazalka - bylina

Bazalka pravá

Bazalka

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) - sušená kvetoucí bylina, silně voní, má chuť podobnou majoránce, kořenitou chuť této aromatické byliny vyvolává éterický olej. Ve starém Řecku se tato rostlina považovala za „královské koření“. Řecké slovo „basileus“ znamená král. Pochází z Indie a nejvíce se používá v italské kuchyni. Bazalka pomáhá při lepším zažívání těžkých pokrmů, a proto se mimo jiné dává i k tučným rybám. Sušená bazalka ztrácí svou chuť, ale rostlinu lze po sběru uchovávat v mrazničce. Tato rostlina obsahuje silice, které se využívají při výrobě voňavek. Vůně bazalky není příjemná každému, proto tato rostlina na okně odhání hmyz. Je to jednoletá rostlina a vysévá se ven teprve v květnu, a to na slunečné chráněné stanoviště. Dorůstá do výšky asi 0,5 m. Zaštípneme-li kvetoucí výhonky, rostlina se rozvětví a bude mít více listů, které se sbírají.

Bazalka pravá Citriodorum

Bazalka pravá Citriodorum (Ocimum basilicum Citriodorum) - list této bazalky má vysloveně citronové aroma. Jeho chuť se výborně hodí do rybích pokrmů, ale o něco méně do pokrmů z rajčat a vajec. Z výhonků se dělá bylinkový ocet.

Původ je domácí.

Druhy bazalky

Využití v kuchyni

Z listů bazalky se dělá léčivý čaj, který zlepšuje zažívání a pomáhá předcházet nadýmání a žaludečním a také střevním křečím z nervozity.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje