Artyčok

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Artyčok je velmi zdravá zelenina má velmi dobrý vliv na naše zdraví a podporuje naše trávení, obsahují hodně karotenu, vitaminu B.

Obsah

Charakteristika

Artyčoky je lahůdková zelenina, pěstovaná v teplých krajinách, připravují se zejména ve Francii a v Itálii. Krátce je povaříme v mírně osolené vodě a zchladíme je studenou vodou, aby se dala vytáhnout semenná vlákna, pak je dováříme v mírně okyselené vodě cca 25 minut. Artyčoky jsou měkké, když se jednotlivé lupeny dají vytáhnout.

Artyčok - zelenina

Artyčok kardový

Artyčok kardový (Cynara cardunculus) - je známější ne jako zelenina, ale jako velká okrasná rostlina na našich záhonech. Má vykrojené obrovské listy a od druhého roku je doprovází 2 m vysoká lodyha s nádhernými květy. Jsou chutné a zdravé jako zelenina. Je to vytrvalá rostlina ze západní oblasti Středozemního moře. K optimálnímu růstu vyžaduje slunečné stanoviště a hodně výživy. Snáší mráz až -18 °C. Pokud je zakrytá, je zcela mrazuvzdorná.

Artyčok zeleninový

Artyčok

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus) - artyčok zeleninový je pravděpodobně kulturní formou artyčoku kardového. Artyčoky nerostou planě, ale často v zahradách, především v jižní Evropě. U nás je podnebí méně vhodné, i když na teplých chráněných stanovištích v lehké půdě je jeho pěstování možné. Pokud se artyčok zeleninový dostatečně hnojí, může dorůst do výšky 2 m. Má šedčí a méně hluboce vykrojený list než artyčok kardový. Jeho květní lůžko a šupinovité listeny, které ho obklopují, se konzumují jako delikatesa.

Kořeny obsahují látky, které se zpracovávají do léků. Stimulují zažívání, žlučník a játra, mají močopudné, a tím čistící účinky, snižují obsah cholesterolu v krvi. Tato nesmírně zdravá rostlina pomáhá také proti stařecké cukrovce.

Původ je cizí.

Druhy artyčoku

Využití v kuchyni

Z artyčoku používáme v kuchyni pouze listy. Artyčoky vybíráme menší, hladké a kulaté. Omyjeme je odstraníme tvrdé spodní straně je seřízneme a zakapeme citrónem, aby lůžko neztmavlo.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]