Řebříček

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Mladé listy řebříčku jsou osvěžující a nahořklé, proto se přidávají jako bylinka do salátů a polévek. Podporují také trávení a neutralizují tuk.

Obsah

Charakteristika

V průmyslu slouží řebříček k výrobě silice, upotřebí se při výrobě likérů, je přísadou ve známém absintu a vermutu.

Řebříček - bylina

Řebříček obecný

Řebříček obecný (Achillea millefolium) - Trojský hrdina Achilles prý ve starém Řecku ošetřoval krvácející rány svých spolubojovníků rostlinou, která pak dostala jeho jméno. V současné době se Achillea používá na poněkud mírnější poranění: lístek přiložený na řeznou ránu po holení zastaví krvácení a dezinfikuje ránu. Ve vrcholném létě kvete tato rostlina bílými až světle růžovými květy. Zdobí především louky a holé pastviny. Řebříček obsahuje nespočet látek, které se používají k nejrůznějším účelům. Hořčiny slouží jako náhražka chmele při vaření piva. Podle známého botanika Linného se člověk takovým pivem rychleji opije. Silice, které dávají řebříčku i na poli charakteristickou vůni, se používají jako vonné látky, například do koupele. Řebříček se sbírá v době jeho nejvyššího květu kvůli barvivu, kterým se může vlna barvit nažluto, naoranžovo a nahnědo. Dlouhodobým používáním této rostliny se kůže stane citlivější.

Řebříček se v medicíně s úspěchem používá: z květů a listů se získává hořký čaj, který - společně s dalšími bylinami - čistí krev a pomáhá proti nachlazení, horečce, žaludečním a střevním potížím. Dříve se list řebříčku žvýkal při bolestech zubů. Oficiální lékařská věda předepisuje řebříček při křečích v podbřišku u žen. Tento prostředek se smí používat jen na lékařský předpis. Nedoporučuje se používání těhotným ženám. Řebříček může vyvolat přecitlivělé reakce jak při vnitřním, tak při vnějším použití. Při poruchách zažívání, zácpě, hemeroidech, otoky.

Využití v kuchyni

Čaj z řebříčku podporuje chuť k jídlu.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje
[CNW:Counter]