Meduňka

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Meduňka se v lidovém léčitelství používá hlavně pro uklidňující účinek této rostliny. Čaj z listů oslazený medem působí jako vyzkoušený recept na klidný spánek.

Obsah

Charakteristika

Meduňka je trvalka a používají se čerstvé i sušené lístky, má výraznou citronovou vůni a chuť.

Meduňka - bylina

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) - omlazuje tělo i ducha, potlačuje zapomnětlivost, rozpouští sklíčenost a revitalizuje celé tělo, obzvláště nervový systém. To se ví už po staletí a nyní se tento poznatek používá mimo jiné i v aromaterapii. Jedná se o trvalku, která dorůstá do výšky cca 0,5 až 1 m. Syrový po citronu vonící list se sbírá před květem. Rostlina kvete od června do září malými bledými kvítky. Meduňce se dobře daří ve většině zahrad, ale člověk této byliny nepotřebuje přehnané množství. Silice s vysloveně citronovou vůní omlazuje a zbavuje napětí. Sušené listy se používají k svěží vůni v domě a tato vůně odpuzuje hlavně komáry. Sušená bylina se přidává do potpourri. Několik kapek meduňkového oleje do horké vody jako lázeň, která zrelaxuje. Meduňka lékařská je k dostání v mnoha formách: jako olej (do lázně a na masáže), mast (jako ochrana proti hmyzu a lék proti kousnutí), tinktury (rozpuštěná ve směsi z alkoholu a vody) a sušeného listu (na čaj). Čerstvé listy meduňky chutnají po citronu a mátě.

V lidovém léčitelství se používá při obtížích nervového původu s žaludkem a střevy, uvolňuje křeče, používá se na migrénu, nevolnost, svalovou únavu, při menstruačních obtížích, při nadýmání, nechutenství, revmatismu.

Původ je domácí.

Druhy meduňky

Využití v kuchyni

Trocha pokrájených listů dá zvláštní chuť marinádám, speciálně při marinování jehněčího masa a také rybím a vaječným pokrmům. Meduňku nikdy nevařte s pokrmem, protože by ztratila své aroma.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje