Chřest

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Chřest (špargl) je zelenina, která má převážně kyselinotvorné látky a hlavičky chřestu obsahují menší množství vitamínu C.

Obsah

Charakteristika

Výživná hodnota chřestu není veliká. Nejjakostnější chřest je takový, který má stonky pevné, tlusté, rovné, s bílými sevřenými hlavičkami.

Chřest - zelenina

Chřest obecný

Chřest

Chřest obecný „Špargl“ (Asparagus officinalis) - jsou to nové výhonky chřestu zahradního (Asparagus officinalis ssp. officinalis), poddruhu divokého chřestu. Výhonky se vypichují, když jsou ještě pod zemí, to jsou bledé a šťavnaté. Starší výhonky dřevnatí. Mnoho lidí mívá poté, co sní chřest, zapáchající moč. Na ostatní nemá tato látka (kyselina asparagová), která tento pach uvolňuje, žádný vliv. Asi v souvislosti se zkušeností při močení bývá chřest považován za čistící koření: odvádí z těla tekutiny, vyhání parazity a má projímavý účinek. Na lék se zpracovávají oddenky, nikoli výhonky. Někteří lidé také mohou být alergičtí na šťávu z chřestu. Při dotyku s touto rostlinou dostanou vyrážku. Vnitřní užití tuto alergii ještě zhorší.

Používá se jako lék při potížích s močovým měchýřem a ledvinami, při revmatizmu, artritidě a dně.

Původ je cizí.

Využití v kuchyni

Chřest má vysoký odpad. Z 1 kg chřestu získáme po očištění 600 g jedlého podílu. Vždy z chřestu sloupneme tenkou slupku. Stahujeme ji po stonku od hlavičky směrem dolů.

Odkazy

Reference

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje