Asociace

Z Wikina

Přejít na: navigace, hledání

Hvězdná asociace je seskupení několika desítek až stovek hvězd stejného stáří.

Tyto hvězdy se nacházejí se v těsné blízkosti galaktické roviny. Jsou to nejméně kompaktní, nejmladší, nestabilní a rozpadající se systémy hvězd. V hierarchii hvězdných soustav jsou na konci, „na rozhraní mezi něčím a ničím“. Jsou velmi mladé (několik milionů let), což potvrzuje i jejich příslušnost k extrémně plochému podsystému.

Asociace typu O tvoří masivní hvězdy s vysokou svítivostí, které jsou na hlavní posloupnosti a patří do spektrálních tříd O a B. Proto se někdy hovoří o asociace typu OB. Vyskytují se nejčastěji ve spirálních ramenech, v místech bohatých na plyn a prach. Jejich rozměry jsou desítky až stovky sv. r. Je známo přibližně 50 asociace typu O a jejich celkový počet v Galaxii se odhaduje na několik set. Nejznámější asociace typu O jsou namodralé hvězdy zimního souhvězdí Orion. Jejím středem je mladá čtyřhvězda zvaná Lichoběžník. Ve Velké mlhovině v Orionu vznikají nové hvězdy dodnes a řada z nich je obklopena protoplanetárními disky. V R-asociacích se nacházejí hvězdy střední hmotností (3-10 Mʘ) a zbytky jejich mateřské látky pozorujeme jako reflexní mlhoviny. Asociace typu T Tauri jsou seskupením hvězd s malou hmotností, které jsou ještě zahaleny do mateřské mlhoviny, z níž se zrodily. Jejich hmotnost je srovnatelná se sluneční hmotností.


Na obloze se asociace nejeví jako hvězdokupy, neboť jsou příliš rozptýlené. Pro jejich určení je nutno znát spektra hvězd v dané oblasti oblohy. Asociace se mezi ostatními hvězdami prozradí zvětšeným počtem hvězd typu O nebo T Tauri. Takto je objevil arménský astronom Viktor A. Ambarcumjan. Spektroskopické určení hvězd ve větší oblasti se provádí zpravidla pomocí objektivního hranolu. R-asociace najdeme přímo na fotografii, aniž by bylo třeba pořizovat spektra jejích hvězd. Její hvězdy jsou obklopeny reflexní mlhovinou.


Prostorová hustota asociace je malá. Vzájemná gravitační přitažlivost jejich členů je nestačí udržet pohromadě po delší dobu. Často se rozpínají z jediného místa, což svědčí o jejich hromadném vzniku. Extrapolace rychlosti rozpínání zpět v čase dovoluje určit jejich stáří. Znalosti o asociaci typu T Tauri jsou mnohem skrovnější, neboť hvězdy typu T Tauri mají mnohem menší svítivost než hvězdy typu O a B.

Obsah

Nejznámější asociace typu O

Název α δ (°) r (ly) d (ly) spekt.
Perseus I 02h14m +57 7000 500 O7-A3
Perseus II 03h45m +33 1300 130 O7-B5
Orion I 05h30m -3 1500 350 O6-A0
Scorpius I 16h47m -42 4500 115 O-B9
Cygnus I 20h14m +38 5000 650 O5-B7
Cepheus II 21h40m +59 2000 250 O6-B2
Lacerta I 22h36m +42 1500 230 O9-B5

Odkazy

Reference

Velká encyklopedie vesmíru

Související témata

Literatura

Internetové odkazy

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Stránky
Nástroje